Na čem dělá... bubeník Jiří Slavíček
Ač je Jiří Slavíček známý především jako člen kapely Dan Bárta & Illustratosphere, se kterou pozvolna začíná připravovat nové album, spolupracuje pochopitelně i s řadou dalších formací a interpretů, mimo jiné osobitým Femim Temowem. Stále více ho baví také kariéra pedagoga.
„Měl jsem teď několik hraní s kontrabasistou Petrem Dvorským a známým anglickým kytaristou Femim Temowem, který pár let vedl kapelu Amy Winehouse. Je to neuvěřitelný muzikant. Od svých deseti let žije v Londýně, nicméně kvůli svému nigerijskému původu vychází z africké hudby. Minulý rok jsme měli turné se 23 zastávkami v řadě,“ uvádí své aktivity vzpomínkou na loňské koncerty Slavíček.
Jeho stěžejní a domovskou kapelou je ale samozřejmě Illustrastosphere s Danem Bártou. „Dan píše texty a hudbu tvoří z velké části Filip Jelínek. Ke konci loňského roku jsme u příležitosti patnácti let kapely měli česko-slovenské turné s pětadvaceti zastávkami pod názvem První fiftýn tour.“
„Poslední dobou jsem spolupracoval také s kytaristou Romanem Pokorným, s nímž jsem v devadesátých letech začínal hrát. Dále vystupuji s pianisty Jakubem Zomerem a Stanislavem Máchou nebo saxofonistou Ondřejem Štveráčkem. Loni jsem hrál i pár koncertů se zpěvákem Ondřejem Rumlem a byl jsem přizván ke spolupráci s textařem Michalem Horáčkem na jeho projektu, který je věnován hudbě Petra Hapky,“ uvádí další svá loňská angažmá Slavíček.
Jiří Slavíček v jazzovém testu: Na spolupráci s Abercrombiem nelze zapomenout
![Jiří Slavíček Jiří Slavíček](https://jazz.rozhlas.cz/sites/default/files/7d352a4e4d553b24ddd1e094e8d1a4e7.jpg)
V lednovém vydání pořadu Tak to slyším já jsme otestovali sluch bubeníka Jiřího Slavíčka. Mimo jiné se na mikrofon doznal, že starší jazz kdysi vůbec neposlouchal a dům takříkajíc stavěl „od střechy.“ Premiéru vysíláme 26. ledna ve 14:00 na ČRo Jazz.
I letos jich před sebou má celou řadu. „Chystá se vzpomínkový koncert kvartetu The Four, což byla formace, se kterou jsme v roce 1992 vyhráli soutěž kapel na Mezinárodním jazzovém festivalu Karlovy Vary (dnes Jazzfest Karlovy Vary – pozn. red.),“ vzpomíná.
„Původní obsazení tvořili Petr Dvorský, Stanislav Mácha a Karel Růžička Jr. To byli další lidé, s nimiž jsem kdysi začínal.“
„V září by rovněž mělo proběhnout turné s izraelskou kytaristkou Inbar Fridman, kde si opět zahraji s Petrem Dvorským a pianistou Markem Novotným. Začne se také připravovat další deska s Illustratospherou a následné turné. V neposlední řadě mě opět čeká několik hraní s kytaristou Femim Temowem.“
Jako pedagog působí Slavíček na pražské HAMU. „Učím bicí nástroje v rámci oddělení jazzové interpretace a tentýž předmět na také na Mezinárodní konzervatoři v Praze. Mohu říci, že ačkoli jsem léta odmítal být pedagogem, našel jsem v této práci zalíbení,“ přiznává upřímně. „Je příjemné mít zpětnou vazbu od studentů a vidět za nimi výsledky.“
Na čem dělá... bubeník Kamil Slezák
![Kamil Slezák Kamil Slezák](https://jazz.rozhlas.cz/sites/default/files/images/03767467.jpeg)
„Profesní čas se snažím dělit mezi učení, cvičení a zejména živé hraní, které zabírá většinu mého času. Je to inspirativní proces: zkušenosti z hraní mě obohacují jako pedagoga, a poznatky získané při práci s žáky zase ovlivňují můj hudební vývoj,“ shrnuje své aktivity bubeník Kamil Slezák. Kde hraje a co chystá nového?
„Můj hudební vkus se dlouhá léta moc nemění,“ říká při otázce na své současné hudební preference. „Poslouchám různé žánry, ale převažuje jazz. Neustále se vracím k albům takových muzikantů jako je Keith Jarrett, Bobby McFerrin nebo Michel Petrucciani.“
„Mojí velkou hudební láskou je také Sting, kterého mám až nekriticky rád. Samozřejmě poslouchám i bubeníky, ze kterých jsem vycházel a kteří mi jsou dlouhodobě inspirací – Jacka DeJohnetta, Petera Erskina, Tonyho Williamse, Steva Gadda, Vinnieho Colaiutu a mnoho dalších.“
Na závěr se Jiří Slavíček ještě jednou ohlíží do minulého roku. Na netradiční projekt s názvem Pišlické příběhy vzpomíná jako na spolupráci, která v něm zanechala mimořádné vzpomínky.
„Možnost podílet se na natáčení této audioknihy pro děti – písničkách a pohádkových příbězích o takzvaných pišlicích – mě opravdu velice potěšila. Autory projektu byli Beata Hlavenková, která složila a zaranžovala hudbu, a textař Filip Rychlebský. Samotné příběhy pak namluvil Ivan Trojan. Děti jsou obecně velmi ‚náročné publikum‘ a nahrávání hudby pro ně tudíž byla obohacující zkušenost. Jejich reakce na říjnovém křtu v Divadle Minor byly nad očekávání roztomilé.“
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://jazz.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://jazz.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka