Na čem dělá... Michal Nejtek

3. listopad 2015

Ačkoli je Michal Nejtek aktivní zejména jako autor hudby, vyjdou v nadcházejících měsících hned tři alba, na která přispěl jako klavírista. Pohybuje se stejně obratně ve světě soudobé vážné hudby, jazzu i nejrůznějších fúzí, a tak má před sebou psaní skladeb pro Orchestr Berg, ale třeba i pro nové album tria NTS, pokud vše dobře dopadne.

„Veškerou svou hudební činnost věnuji skládání a hraní, což je, pravda, poněkud náročné na čas. Také není vždy jednoduché přepínat z jednoho módu do druhého,“ přiznává na úvod Michal Nejtek. „Pro mne je to však nezbytné.“

„V blízké budoucnosti plánuju věnovat více času psaní muziky na úkor koncertů a maximum času tvorbě své, ať už tzv. artificiální, či jiné. Člověk by se měl dle mého názoru vyjadřovat v maximální míře sám za sebe, ať už v umění, či v životě,“ shrnuje svůj celkový přístup.

V současné době působí v pěti kapelách, ze kterých ovšem pravidelně či alespoň častěji hrávají pouze dvě, David Koller Band a kapela Michala Pavlíčka. Dalšími jeho projekty jsou Eturnity, trio Evy Turnové s Jaroslavem Kvasničkou na bicí, a další trio s Lubošem Malinou a Tomášem Liškou, jehož repertoár charakterizuje jako „jakousi ‚novou akustickou hudbu‘ s přesahy do country, jazzu či world music.“

Jeho srdeční formací je pak trio NTS s Petrem Tichým a Štěpánem Smetáčkem. „V něm můžu zúročit prakticky cokoliv, co mne napadne. Nemáme žádné stylové ani jiné limity, což vyhovuje mé filozofii – žánrová omezení považuji za hloupá a zbytečná, ne-li škodlivá. Hudbu pro NTS píšu převážně sám, dotváříme ji nicméně všichni. Každý přicházíme z jiného hudebního prostředí a každý máme trochu jiný pohled na věc, což je ve výsledku užitečné.“

„Letošní rok je pro mne také ve znamení nahrávání různých desek,“ přechází k dalšímu tématu. „O všech se zmínit nelze, tak tedy alespoň o jedné, která mi udělala mimořádnou radost: s NTS jsme natočili v Londýně vinylový singl ve studiu a v produkci Simona Ratcliffa z Basement Jaxx, který si nás oblíbil a se kterým plánujeme delší spolupráci.“

Rozhovor měsíce: Žánroví chameleoni Michal Nejtek a Luboš Malina

Luboš Malina, Michal Nejtek

Banjista a hráč na dechové nástroje Luboš Malina a kontrabasista Tomáš Liška spolu působí ve skupině Druhá tráva. Nyní však spojili své síly s pianistou Michalem Nejtkem a natočili album na pomezí jazzu, world music, nové akustické hudby a dalších žánrů. O CD Fragile Bliss hovoříme s Lubošem Malinou a Michalem Nejtkem - poslouchejte Rozhovor měsíce na ČRo Jazz 5. února ve 14:00 (repr. 22:00).

„Singl vychází v těchto dnech, budeme ho křtít v Anglii i v Čechách a příští rok by ho měla – dá-li pánbůh – následovat další deska, tentokrát už dlouhohrající a tvořená novým materiálem,“ říká nadšeně.

V minulosti, například během studijních let, v zahraničí delší dobu sice nepobyl, ovšem dnes tráví mimo Českou republiku nemalé množství času.

„Považuji to za nezbytné – vyčistit si hlavu, načerpat nové zkušenosti, konfrontovat se s jinými pohledy na věc a v neposlední řadě se zavřít někde na neznámém místě a nerušeně tvořit. V loňském roce jsem strávil tři měsíce na stipendijním pobytu v Evropském centru hudby Krzysztofa Pendereckého v Polsku, napsal tam rozsáhlou skladbu pro Orchestr Berg a dopsal disertační práci.“

„V příštím roce plánuji kromě zmíněného nahrávání v Londýně další stipendijní pobyt, tentokrát v drážďanském Hellerau, což je velmi zajímavé centrum moderního umění a budu tam opět psát, znovu pro Berg a experimentální pohybově-divadelní skupinu Spitfire Company,“ popisuje Nejtek své zajímavé plány.

03435097.jpeg

Není tudíž velkým překvapením, že pedagogické činnosti se při takovém pracovním vytížení nevěnuje. „Učil jsem patnáct let a dostihl mne syndrom vyhoření. Snad zase někdy začnu, ale musím nejprve znovu získat chuť a energii.“

Programově se nenutí ani do sledování hudebních novinek. „Ačkoli se místy k něčemu zajímavému dostanu díky občasnému psaní recenzí pro Harmonii, nacházím nové věci spíše namátkou nebo se vracím ke starším záležitostem a objevuji dříve skryté souvislosti a motivy.“

Rozhovor měsíce: Fascinující příběhy Michala Nejtka

Pianista a skladatel Michal Nejtek

Postihnout v jednom hodinovém rozhovoru vše, čeho se v hudební oblasti dotkl Michal Nejtek (1977), je téměř nemožné. Jeho záběr sahá od spolupráce s orchestrem Berg přes jazzové skupiny Limbo a Face of the Bass až po kapelu Davida Kollera nebo aranžování klasických děl Plastic People of the Universe. Nejtek bude hostem Rozhovoru měsíce v pátek 6. června od 14:00.

„Z posledních objevů můžu zmínit desky Michaela Formanka a Tima Berna, současných newyorských jazzových avantgardistů. Nejsou prvoplánově zvukově či produkčně aktuální – viz všudypřítomné samplery či recyklovaná historická témata – ale zato přinášejí skutečně ‚novou‘ hudbu, nový jazyk, nový způsob sjednocení psané a improvizované hudby, která zní místy jako free-jazz, ale přitom je vnitřně velmi koncízní a strukturovaná.“

Velký zážitek měl Nejtek v poslední době také z koncertu francouzské kapely Magma v Paláci Akropolis. „Magma je legenda, ale na rozdíl od jiných legend, jejichž koncerty mne v drtivé většině vyčpělostí, ztrátou energie nebo spoléháním na zavedená schémata zklamaly, je její tvorba stále aktuální, vyvíjí se a navíc obsahuje neuvěřitelné množství vnitřní i vnější energie. Jde o vesmír složený z vlastních pravidel. Po smrti Zappy už není moc takových kapel,“ domnívá se.

Koncertů má před sebou nyní celou řadu, jako klavírista i jako autor. „Budou křty desek NTS, zmiňovaného tria Malina–Liška–Nejtek a kvartetu s Pavlem Hrubým, Mírou Honzákem a Dano Šoltisem. Na polovinu listopadu je také v plánu brněnské a bratislavské provedení projektu skupiny Plastic People s názvem Co znamená vésti koně, který jsem přepsal a instrumentoval pro kapelu a Filharmonii Brno.“

V závěrečném volném komentáři se Nejtek zamýšlí nad českou alternativní scénou a její dnešní podobou. „Ne snad, že by mne to nějak zásadně trápilo, ale poslední dobou mne udivuje a zaráží to, že v Čechách vymizela hudební ‚alternativa‘, resp. se proměnila a zní v podstatě stejně jako mainstream pop music, jen má trochu jinou image a prezentaci.“

„Když jsem vyrůstal, za alternativu byly považovány kapely radikálně odlišné od mainstreamu: Dunaj, Ještě jsme se nedohodli, Pro pocit jistoty, Extempore nebo Stehlík. Dnes jako by sféra středního proudu většinu ‚alternativy‘ spolkla.“ „A ještě pozitivní slovo na závěr – český jazz podle mne prožívá skvělé období. Vznikají zajímavé věci v interakci stylové i mezinárodní. Jen tak dál.“

www.nejtek.cz

autor: Jan Mazura
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka