Nguyęn Lę Quartet – záznam EBU z Paříže

31. leden 2011

Sobota 5.2. – Euro Jazz 20:00 – 21:15: Jazz Club – záznam EBU z koncertu skupiny Nguyęn Lę Quartet z Charles Trenet Studios, Radio France, (Paříž, 20. 12. 2008).

Nguyęn Lę se narodil v Paříži vietnamským rodičům v roce 1959. Hrát začal poměrně pozdě, a to nejprve v patnácti letech na bicí, a později na kytaru a na basu. Dnes patří bezpochyby ke klíčovým postavám jazzového dění ve Francii. Pohled na výčet jeho participací naznačuje, že se přitom neomezuje žádnými žánrovými, ani národnostními hranicemi (spolupracuje s mnoha hudebníky z Německa, Itálie, Skandinávie, či USA).

Jeho zvuk a styl hry je poměrně snadno rozeznatelný. V kompozicích často užívá východoasijských či blízkovýchodních prvků. „Začalo to, když jsem studoval tradiční vietnamskou hudbu kvůli desce Tales from Vietnam – ovšem nejprve v kompozici, a teprve později při hraní. Mnoho jsem se naučil také při spolupráci na projektu Maghreb & Friends (skutečně multikulturní projekt, ovlivněný i arabskou hudbou – pozn. autora). Mimo to mi hodně dal poslech indické a africké hudby,“ říká kytarista.

Nguyęn Lę měl vždy dost blízko k jazzrockovým a jiným fúzím, z nichž nejznámější je asi album Celebrating Jimi Hendrix (2002), na němž účinkují Terri Lyne Carrington nebo Meshell Ndegeocello. Je rovněž úzce spjat s německým labelem ACT Music, u kterého vydává většinu desek (jsou i v české distribuci).

02231932.jpeg
Záznam EBU, který vysíláme 5.2. na Euro Jazzu, zachycuje kytaristu jako leadera spíše mainstreamovějšího kvarteta s ikonou italského jazzu Ritou Marcotulli (s ní se na playlistu dělí i kompozičně). Kapela s velmi flexibilní rytmikou (Chris Jennings, Leon Parker) slibuje skutečně nevšední zážitek pro sobotní večer.

Nguyęn Lę Quartet

Nguyęn Lę – kytary Rita Marcotulli – piano, el. piano Chris Jennings – kontrabas Leon Parker – bicí

www.nguyen-le.com

Jazz Club je série koncertních záznamů, vysílaných každou sobotu od 20:00 na Euro Jazzu. Koncertní záznamy pocházejí buď z archivu Evropské vysílací unie (European Broadcasting Union), archivu Českého rozhlasu, nebo jde o záznamy již vydané na komerčně dostupných nosičích.

autor: Petr Vidomus
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.