Nikol Bóková na vesmírné expedici

21. listopad 2023

Poslední listopadový pátek vychází nové album Expedition pianistky Nikol Bókové, které bude jejím třetím autorským titulem, vydaným na vlastním labelu Soleil et Pluie, a celkově již šestým albem, vydaným v rozmezí pěti let.

Na expedici se s Bókovou vydali kytarista David Dorůžka, kontrabasista Martin Kocián a bubeník Michał Wierzgoń – sestava, která byla založena při příležitosti nahrávání alba Elements pod názvem Nikol Bóková Quartet. Na dvou skladbách alba se objeví také host, norský trumpetista Gunnar Halle.

„Expedition je jízda. Jízda vesmírem. V mnohém jsem inspirovaná Arthurem C. Clarkem a jeho sci-fi romány. Inspiruje mě svět, hvězdy, měsíc, planety, myšlenky a galaxie, a taky třeba pozemská jízda kabrioletem. V Expedition jsem v kosmické lodi na dlouhé trase vesmírem, v ponorce hluboko v oceánu, na Faerských ostrovech, v Japonsku, chvíli jsem robůtkem na Marsu, chvíli jsem to já, jak tančím nebo poslouchám vítr, chvíli jsem ten samotný vítr. V Expedition je spousta míst k objevování s neomezeným počtem pasažérů,“ říká Nikol Bóková.

Album bylo natočeno v červenci 2023, mix a mastering provedl Jan Bók Vala, který je také autorem fotografie a grafického designu alba. Vala k desce říká: „Je to hudba, kterou je nejlepší poslechnout v celku, a pak ještě několikrát znovu. Pokaždé vám ukáže další vrstvy ke zkoumání a prožitkům, které jste svými ušními družicemi právě pořídili. Dle toho, jestli jsme optimisti či pesimisti, pak na přebalu vidíme snímek z právě osídleného Marsu, či z klimaticky zaneřáděné naší Země (tak jak tak, snímek z blízké budoucnosti).“

Album vychází 24. listopadu v hi-res digitálním formátu, na streamovacích platformách a na audiofilském magnetofonovém pásu. Na CD a LP album vyjde začátkem příštího roku.

autor: Petr Vidomus
Spustit audio