NOCZ Quartet – záznam z United Islands 2013

2. leden 2014

V sobotu 4. ledna stanice Český rozhlas Jazz odvysílá živý snímek norsko-českého NOCZ Quartetu z loňského vystoupení v rámci festivalu United Islands. Nadnárodní čtveřice tu dokazuje, že mluví společnou jazzovou řečí.

Sobota 4. 1. 2014 – ČRo Jazz 20:00 – 21:05 Jazz Club – Záznam koncertu z festivalu United Islands, park Portheimka, Praha, 21. 6. 2013

Norský trumpetista Didrik Ingvaldsen (1960) je skutečný hudební nomád. Za inspirací jezdí po celém světě. V 90. letech žil v USA, kde se stal součástí scény newyorského downtownu. „Ingvaldsen je úžasný hráč se soundem někde mezi Donem Cherrym a Donem Ellisem,“ napsali o něm v All Music Guide.

Při toulkách Evropou zakotvil Ingvaldsen v České republice a začal spolupracovat se zdejšími hudebníky. Především s moravským East Jazz Company Triem, zaměřeným na propojování moderního jazzu s folklórními prvky, jehož členové posléze doplnili sestavu NOCZ Quartet. V ní ovšem ctí spíše „vikingský“ temperament leadera.

02992570.jpeg

Zhruba ve stejnou dobu, kdy NOCZ Quartet vydával albový debut Toys, Toys And Toys (2013) u slovenského labelu Hevhetia, koncertoval i na jazzové scéně Českého rozhlasu v rámci festivalu United Islands. Díky záznamu vystoupení se nyní můžeme přesvědčit, že komunikace i „energetické toky“ mezi hudebníky dobře fungují jak v soukromí studia, tak před diváky.

Nejen při porovnání živého a studiového provedení titulní skladby alba Toys, Toys And Toys lze díky nosnému, čitelně melodickému hlavnímu motivu s potěchou sledovat, jak se kvartet dokáže držet „psané“ formy kompozice a vzápětí hladce, beze švů, vplout do opravdu invenčních improvizovaných pasáží. V nich se v případě zmíněné skladby blýskne především brněnský saxofonista Radim Hanousek a uvolněným sólem se pochlubí také kontrabasista Marián Friedl.

Pokud studiové album již znáte, můžete si navíc udělat z našeho živého záznamu další představu o improvizačních schopnostech norsko-moravsko-slezského seskupení a také o jeho širším repertoáru, na desce nezaznamenaném. Pokud jste desku neslyšeli a třeba se setkáváte s nahrávkou NOCZ Quartet poprvé, nevadí. Doufáme, že se budete bavit stejně dobře, protože hlavní předností kvartetu zůstává strhující dynamika a drive, který dokáže vtáhnout posluchače do děje.

03002461.jpeg

Didrik Ingvaldsen - trubkaRadim Hanousek - saxofonyMarian Friedl - kontrabasVáclav Pálka - bicí nástroje

Jazz Club je série koncertních záznamů, vysílaných každou sobotu od 20:00 na stanici Český rozhlas Jazz. Koncertní záznamy pocházejí buď z archivu Evropské vysílací unie (European Broadcasting Union), archivu Českého rozhlasu, nebo jde o záznamy již vydané na komerčně dostupných nosičích.

autor: Tomáš S. Polívka
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.