Rozhovor měsíce: Ondřej Pivec se zpět do Česka nechystá

30. listopad 2011

Varhaník Ondřej Pivec se už v Česku objevuje jen zřídka. Již nějakou dobu sídlí v New Yorku, hraje gospel v černošském kostele a práce má prý nad hlavu. Přesto jsme jej zastihli při krátké návštěvě Prahy a pozvali k hodinovému interview do studia Českého rozhlasu. Rozhodně bylo o čem mluvit. V Rozhovoru měsíce můžete Ondřeje Pivce slyšet v premiéře na Euro Jazzu 2.12. ve 14:00 a pak také v reprízách.

Rozhovor měsíce – Ondřej Pivec (60 minut): Premiéra vždy první pátek v měsíci: 2.12. ve 14:00 Reprízy: úterý 6.12. v 17:00, neděle 11.12. ve 23:00

Pivec je v New Yorku od roku 2009, zprvu se však do Prahy poměrně často vracel na koncerty své kapely Organic Quartet. Když se odhodlal v Americe zůstat dlouhodobě, čekaly ho krušné začátky každého jazzmana, který se v New Yorku rozhodne začít nový život. „Nebylo to moc příjemné, v Česku jsem si budoval pět let své jméno, tam jsem neznamenal nic,“ říká a dodává, že mu to hodně pomohlo. „Uskromnil jsem se a konečně jsem zjistil, jak na tom opravdu jsem. Uvědomil jsem si, že na tamní poměry neumím nic. A co víc, zbláznil jsem se do R&B, soulu a gospelu a chtěl jsem je hrát.“

V jazzových klubech sice Pivec v New Yorku příležitostně hraje, hudebně i existenčně se však již realizuje jinde. „Myslím si, že v klubech je tam docela nepříjemná rivalita. To byl i jeden z důvodů, proč se moc do tamní jazzové scény nehrnu. Nechápu, proč se předhánět v tom, kdo zahraje lepší sólo ve tři ráno na kšeftu za 50 dolarů. To úsilí mi za to nestojí.“

02488414.jpeg

V rozhovoru pro Euro Jazz pak vysvětluje, jak se dostal k hraní v černošských kostelech (nejprve v Harlemu, a pak na Coney Islandu). Ze začátku bylo těžké se v tomto prostředí vůbec uchytit, protože nikdo nevěřil, že by byl bílý Evropan schopen hrát v kostele gospel. Pomocná ruka přišla od mladého černošského pastora. Je to bývalý producent hip hopu a R&B a celý život se živil hraním v kostele. Řekl mi, že když tolik chci, tak mě to prostě naučí. Pochopitelně, že prvního půl roku jsem se vůbec nechytal.“

Po prvním angažmá v kostele v Harlemu na 125. ulici získal nedávno výrazně zodpovědnější místo „hudebního ředitele“ v kostele na Coney Islandu. „Je tam mnohem víc práce. Musím se neustále učit nové písničky, vybírat hudbu pro mše a taky učit zpívat sbor. To je někdy obtížné, protože málokdo z nich umí pořádně noty nebo intervaly.“ Podívejte se na to, jak to při takové mši vypadá (v pozadí u hammondek Ondřej Pivec):

Při hraní gospelu v kostelech se prý změnil i Pivcův přístup k víře. „Atmosféra v tamních kostelech je mnohem přátelštější, mnohem blíž k životu. Kostel tam nevzbuzuje strach, jak je tomu často u nás.“

V Praze se Pivec zastavil na festivalu Struny podzimu začátkem listopadu, kde vystoupil se svou novou elektrickou kapelou CPR Trio. Vedle Pivce ji tvoří Karel Růžička Jr. (saxofonista, který již působí v New Yorku delší dobu) a bubeník Russel Carter. Podívejte se na sestřih z jejich koncertu:

„Pro zasvěcenější je to něco mezi Weather Report a Joshuou Redmanem, pohybujeme se mezi funkem, až skoro break-beatem, je tam hodně soulové muziky, něco z gospelu. CPR Trio vzniklo po dlouhých debatách s Karlem Růžičkou, který je v New Yorku už asi 15 let. Chtěli jsme se zvukově přiblížit tomu, co jsou lidi v Americe zvyklí poslouchat z rádia, tedy R&B a soul. Nehraju tam na varhany, ale jsem obklopen syntezátory a elektrickým pianem, a Karel hraje i na elektrický saxofon EWI,“ vysvětluje Pivec.

V Rozhovoru měsíce varhaník také prozradí, jaké jsou jeho plány do budoucna. „Desku s CPR Triem bych chtěl vydal u Animal Music někdy příští rok.“ O návratu do Česka však momentálně neuvažuje. „Vlastně nevím, co bych tady teď dělal.“

autor: Petr Vidomus
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.