Severský lyrik Molvaer sólově v Praze

13. srpen 2021

Do Prahy se po delší odmlce vrací Nils Petter Molvær, někdejší průkopník skandinávské nu-jazzové vlny. Příští úterý zahraje sólově v Novoměstské radnici.

Nils Petter Molvær, narozený na hornatém norském ostrůvku Sula, trumpetista, skladatel a producent, kombinuje různé hudební styly - jazz, ambient, house, elektroniku a break beaty i prvky z hip hopu, rocku a pop music. Se samozřejmostí je přetváří do jedinečných a dramatických podob zvukové scény hluboké intenzity.

Jeho pozoruhodná lehkost v prolínání žánrů obrátila jeho pozornost jak k akustické, tak k elektronické hudbě. Díky této schopnosti se brzy stal velice vyhledávaným hudebníkem v Oslu, čímž se nakonec octl v roli sidemana a jeho život se tak stal velmi pestrým. Během svého působení v uznávaném jazzovém kombu Masqualero byl Molvaer přizván Manfredem Eicherem do prestižní stáje ECM. Vedle tří alb skupiny Masqualero zde nahrál řadu dalších desek, stejně jako u jiných labelů s umělci jako např. Robyn Schulkowsky, Marilyn Mazur, Jon Balke nebo Sidsel Endresen.

Molvaerův velmi individuální zvuk je ovlivněný jak poezií skandinávské přírody, tak i elektronickou kalkulací a rozhodně i kolegy jako Miles Davis a Jon Hassell. Ale víc než cokoliv jiného je Molvaer sám sebou. Při poslechu snadno zapomeneme, že jeho primárním nástrojem je trubka.

Nejvíc proslul šerosvitnou, vizionářskou hudbou s prvky ambientní elektroniky. Dávno ale brilantně ovládá kosmopolitní hudební řeč a nikdy se nenechal svazovat škatulkami. Už v roce 2001 se podílel na albu Radioaxiom – A Dub Transmission, kde propojoval severskou melodiku s jamajskými rytmy. A když připravoval vystoupení s legendární jamajskou rytmikou Sly & Robbie, se kterou později s velkým úspěchem vystoupil i u nás na festivalu Colours Of Ostrava, řekl v rozhovoru:

„Zajímá mě, co vznikne, když se nordická cesta spojí s tou karibskou. Podle předchozích zkušeností předpokládám, že to dopadne výborně.“ Nepletl se a intuice ho nezklamala ani, když „přelétl“ z Jamajky na Martinik. Molvær na pódiu prezentuje neúnavné hledačství – a také šťastné nalézání, je zkrátka výjimečnou osobností.

Sólové vystoupení Nilse Pettera Molværa proběhne v rámci koncertní řady Jazz Meets World a nahradí loni původně plánovaný koncert dua Mino Cinélu a Nils Petter Molvær. Lze předpokládat, že na koncertě zazní ukázky z nového alba Stitches, jež vychází koncem měsíce.

17. 8. 2021, 19:30 - Novoměstská radnice, Praha 2

autor: Petr Vidomus
Spustit audio