V Brně chystají jazzové hody: začíná JazzFest

20. březen 2017
03825291.jpeg

Koncertem mistra jazzového saxofonu Joea Lovana tento týden odstartuje 16. ročník festivalu JazzFestBrno. Tradiční hudební přehlídka během jara představí další velikány jazzové scény: pianistu Chicka Coreu, bubeníka Steva Gadda, „afrického Stinga“ Richarda Bonu nebo saxofonistu Chrise Pottera.

Joe Lovano se tradičně pouští do odvážných koncepčních a tematických projektů a exceluje jak při hledání neotřelých způsobů uměleckého výrazu, tak nových cest k redefinici jazzového idiomu. Tato jeho snaha neušla ani odborníkům a na přelomu tisíciletí získal rodák z Clevelandu cenu Grammy za dnes již kultovní nahrávku 52nd Street Themes.

Jazzoví znalci oceňují Lovanův ušlechtilý tón, neochvějný rytmus a přirozené frázování, laikové zase sangvinickou pódiovou prezenci a komunikaci s publikem. V kapele Classic Quartet zkoumá Joe Lovano bohatou historii mainstreamového jazzu přes swing a bebop, vždy s přidáním vlastního faktoru X, který jej vynesl na jazzový piedestal.

Dramaturgie festivalu ovšem neopomíjí ani nejzajímavější hudební počiny z české scény či originální mezinárodní projekty. Pozornosti fanoušků nejen jazzu, ale i world music, by rozhodně neměl ujít společný koncert kvarteta Luboše Soukupa a Lionela Louekeho (29. 3.).

Český saxofonista žijící ve Skandinávii získal před pár dny v Dánsku ocenění Hudební objev roku. Soukup bývá často nálepkován jako expresivní muzikant s osobitým zvukem, neotřelý komponista a vypravěč hudebních příběhů. Je leaderem několika mezinárodně úspěšných projektů a dobře se na něj hodí charakteristika „citlivý inovátor“. Lionela Louekeho brněnští fandové znají například z kapely Herbieho Hancocka.

 

Na severskou nit večera naváže progresivní saxofonista Marius Neset. Neset se narodil v Norsku, ale dnes žije v Kodani. Jeho dosavadní alba a velkokapelový projekt s Trondheim Jazz Orchestra pod názvem Lion prokázaly, že mladý saxofonista je na cestě stát se jednou z největších nastupujících jazzových hvězd. Na začátku roku 2015 vydal opět vysoce ceněné album Pinball, které bude tvořit stěžejní část jeho brněnského festivalového vystoupení.

Dubnová část festivalu pak nabídne mimo jiné koncerty bubeníka Poogieho Bella, klavíristky Beaty Hlavenkové, bigbandu Concept Art Orchestra či večer českých jazzových legend s hostujícím Peterem Lipou.

Čtěte také: Jarní Prahu oslní první jazzová liga