Vinyl Session nejen o pianových triích

17. listopad 2023

Další díl Vinyl Session jsme věnovali královské jazzové disciplíně pianových trií. Vedle archivu pak došlo i na dvě čerstvě vydané novinky. Gramofony tentokrát roztáčel DJ Jeffology. Poslechněte si celý jeho set ze záznamu!

Trio v sestavě piano, basa, bicí je v jazzu natolik frekventovaná disciplína, že by se mohlo zdát, že už se v ní nic nového nedá vymyslet. Naštěstí je to jen zdání. V tomto díle Vinyl Session jsme si pouštěli unikátní historická tria McCoy Tynera, Horace Silvera, Ahmada Jamala, Keitha Jarretta a dalších.

Z aktuálně vydaných novinek jsme se zaměřili na sólový projekt Pianoid francouzského hráče Edouarda Ferleta a na nově vydaný záznam tria Oscara Petersona (Live in Lugano, 1964)

Vinyl Session je novinka ve vysílání ČRo Jazz. V tomto hodinovém bloku vysíláme hudbu výhradně živě, a to přímo z vinylových desek v našem studiu. Pořad naladíte každé 2. a 4. pondělí v měsíci, a to vždy od 14:00.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.