Vyšla česká deska katovického bigbandu

3. únor 2011

Záznam pražského koncertu bigbandu Concept Art Katowice vydalo vydavatelství Radioservis.

Podle Markéty Konopové z Radioservisu stála za živou nahrávkou z pražského klubu Jazz Dock snaha představit vysokou úroveň současného středoevropského jazzu. „Vedle Grazu, Vídně nebo Prahy je bezesporu jedním z významných míst setkávání mladých jazzmanů město Katovice a tamější Hudební akademie s výjimečným jazzovým orchestrem. Ten patří k big bandům zřizovaným vysokými hudebními školami, které poskytují špičkovým hudebníkům dostatek času a prostoru pro studium, autorskou tvorbu a interpretaci moderních náročných jazzových partitur.“

Nahrávka katovického bigbandu, který vede známý aranžér a skladatel Ed Partyka, má spojnice i na Českou republiku. Právě v polských Katovicích totiž studovalo v posledních letech několik českých jazzmanů (Štěpánka Balcarová, Luboš Soukup, Jan Jirucha, Lukáš Mužík atd.), protože po studiích v Česku neměli v zemi kde pokračovat na univerzitní úrovni (první jazzově orientovaná katedra vznikla teprve loni v Brně).

Partyka, který delší dobu v Katovicích učil, nyní několik let vede jazzové oddělení na Kunstuniversität ve zmiňovaném Grazu.

Sestřih z pražského koncertu představuje studentský bigband ve třech kompozicích Charlese Minguse (Haitian Fight Song, Good Bye Pork Pie Hat, Moanin´), ale také třech skladbách studentů akademie (mimo jiné Song For Paolo trumpetistky Štěpánky Balcarové).

Album bude pokřtěno 8. února v pražské Betlémské kapli.

Podívejte se na ukázku z koncertu katovického bigbandu (účinkuje rovněž Štěpánka Balcarová):
autor: Petr Vidomus
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.