Vyšla česká deska katovického bigbandu

3. únor 2011

Záznam pražského koncertu bigbandu Concept Art Katowice vydalo vydavatelství Radioservis.

Podle Markéty Konopové z Radioservisu stála za živou nahrávkou z pražského klubu Jazz Dock snaha představit vysokou úroveň současného středoevropského jazzu. „Vedle Grazu, Vídně nebo Prahy je bezesporu jedním z významných míst setkávání mladých jazzmanů město Katovice a tamější Hudební akademie s výjimečným jazzovým orchestrem. Ten patří k big bandům zřizovaným vysokými hudebními školami, které poskytují špičkovým hudebníkům dostatek času a prostoru pro studium, autorskou tvorbu a interpretaci moderních náročných jazzových partitur.“

Nahrávka katovického bigbandu, který vede známý aranžér a skladatel Ed Partyka, má spojnice i na Českou republiku. Právě v polských Katovicích totiž studovalo v posledních letech několik českých jazzmanů (Štěpánka Balcarová, Luboš Soukup, Jan Jirucha, Lukáš Mužík atd.), protože po studiích v Česku neměli v zemi kde pokračovat na univerzitní úrovni (první jazzově orientovaná katedra vznikla teprve loni v Brně).

Partyka, který delší dobu v Katovicích učil, nyní několik let vede jazzové oddělení na Kunstuniversität ve zmiňovaném Grazu.

Sestřih z pražského koncertu představuje studentský bigband ve třech kompozicích Charlese Minguse (Haitian Fight Song, Good Bye Pork Pie Hat, Moanin´), ale také třech skladbách studentů akademie (mimo jiné Song For Paolo trumpetistky Štěpánky Balcarové).

Album bude pokřtěno 8. února v pražské Betlémské kapli.

Podívejte se na ukázku z koncertu katovického bigbandu (účinkuje rovněž Štěpánka Balcarová):
autor: Petr Vidomus
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?