Za jazzem do Ostravy: čtěte tipy na Colours

8. červenec 2024

Ačkoli jazz není hlavním pilíře festivalu Colours of Ostrava, pár výjimek zde najdeme. Od 17. do 20. července se můžete ve spojení s jazzem těšit třeba na případný odkaz Billie Holiday, progresivní funk, řízné blues nebo psychedelický výlet do Japonska.

José James

Na tohoto amerického hudebního skladatele jste museli narazit, pokud máte rádi londýnského bubeníka Richarda Spavena nebo japonského trumpetistu Takuyu Kurodu, který k nám do České republiky jezdí pravidelně. Na druhou stranu, José má ještě významnější kontakty, a to třeba mezi ostřílenými hráči typu Erik Truffaz nebo když si k produkci přizval jména jako Pino Palladino nebo Flying Lotus. Stejně tak za něj lobbuje věhlasný DJ, moderátor a vydavatel Gilles Peterson. Josého baví propojovat hip hopové prvky s jazzovými harmoniemi, ale stejně tak má velkou úctu k legendám jako Billie Holiday a Erykah Badu.

Každé věnoval album, kde se zhostil jejich písní. Pro první jmenovanou nebylo co řešit, protože její hudbu poslouchá od dětství a „Chtěl jsem zároveň i ostatním předat, jak je pro mě důležitá, nejen jako umělkyně, ale stejně tak aktivistka, feministka nebo kapelnice,“ říká José o desce Yesterday I Had The Blues, kterou vydal přes významné vydavatelství Blue Note Records, ale v tomto desetiletí již vše připravuje pod vlastním labelem Rainbow Blonde.

Cédric Hanriot: Time is Color

Hip hopovým prvkům se v jazzu nebrání ani francouzský jazzový pianista, skladatel a producent Cédric Hanriot. Zprvu vystudovaný elektrotechnik si v pozdějším věku díky Fulbrightovu stipendiu splnil velký sen, a to studium na Berklee College of Music v Bostonu, po neúspěchu v Paříži: „Svým způsobem jsem rád za to, že mě do Paříže nevzali a vyšly Spojené státy, kde to pro mě dávalo větší smysl, pokud jde o jazyk a další muzikanty. Nemluvě o neskutečném networkingu. Bylo to božské. Jsem za tuto příležitost neskonale vděčný,“ říká Cédric, který se přece jen do francouzské metropole vrátil a na The American School of Modern Music vyučuje klavírní improvizaci a harmonii. Jeho nejnovějším počinem je album Time is Color z roku 2022, ale na kontě má i spolupráci i s osobnostmi jako Meshell Ndegeocello, Terri Lyne Carrington, Herbie Hancock, Robert Glasper, Donny McCaslin nebo Dianne Reeves. V případě poslední jmenované se jako klavírista a zvukový designér podílel na dvou třetinách skladeb z alba Beautiful Life, které získalo cenu Grammy za nejlepší jazzové vokální album.

Gary Clark Jr.

O něco bluesovější je následující tip, který však kvalitou nepokulhává. Spíše naopak. Americký zpěvák a kytarista Gary Clark Jr. ohromuje již od raného věku a příležitosti se před ním otevírají fascinující rychlostí. Přímluvy ze strany Jimmieho Vaughana, hostování na desce Sheryl Crow nebo spolupráce s Alicií Keys mluví za sebe. Rychle se však prosadil i s vlastní tvorbou. Po debutovém EP The Bright Lights přišel v roce 2012 plnohodnotný debut Blak and Blu, za který dostal svou první z dosavadních čtyř cen Grammy. Od té doby spolupracoval ve studiu mimo jiné s Foo Fighters nebo si naživo zahrál s The Rolling Stones nebo Ericem Claptonem.

Na Colours dorazí představit nejnovější tvorbu, a to letošní desku JPEG RAW, která v sobě nese mnohé prvky černé hudby od funku, přes rhythm and blues hip-hop až po soul nebo blues. „Blues bude vždy mou srdcovou záležitostí, ale i když ho tak miluju, tak je to jen malá část mě. Vytvářím beaty, miluju divadlo a rád vyprávím příběhy, Když doma hraju na trumpetu, tak je mým vzorem Lee Morgan a John Coltrane, když hraju na saxofon. Dokonce mám doma i dudy,“ říká Gary a upřesňuje i koncept nejnovějšího alba: „Nerad u sebe nosím mobil! Chybí mi upřímný lidský kontakt, pohled z očí do očí. JPEG RAW je o upřímnosti, bez příkras nebo úprav. Žijeme ve světě filtrů a přetvářek. Proto mě mrzí, že lidé, především ti mladší, často vzhlíží k falešným prezentacím, které jim o sobě nabízí jiní. Chci, aby moje děti věděly, co znamená být součástí reality.“

Mitsune

Poslední tip skýtá největší množství experimentů a zdravé ztřeštěnosti. Formace Mitsune sdružující umělce z Austrálie, Německa a Japonska naváže na loňské vynikající vystoupení jihokorejských Gray by Silver, nejen díky klíčové roli perkusí a bicích. Těch společných prvků se však najde více, včetně citu pro výpravnost nebo mysterióznost. Nicméně, poslední zmiňovaná vlastnost je posílena sjednocenými úbory a silným make-upem. Jako v avantgardní pohádce vás s trochu psychedelie hravě přenesou do japonské bajky, u které se však vyústění těžko odhaduje. Dobrým příkladem je jejich druhé a zatím poslední album Hazama: „Název alba odkazuje k pocitu, kdy jste v limbu, jednoduše zachyceni mezi světy. Deska vyjadřuje naše pocity z cestování a vnímání prolínání kultur. Neustálý pocit být někde mezi rodným a novým je jak krásný, tak pořádnou výzvou. Chceme vám ty stavy vykreslit a hrát si s tím.“

autor: Daniel Sywala
Spustit audio

Související