Začíná Bohemia Jazz Fest, láká na gypsy jazz i poctu Chetu Bakerovi

15. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy trumpetista Paolo Fresu

V nových lokacích a v komornějších podmínkách letos proběhne festival Bohemia Jazz Fest. Jeho hlavní tvář, kytarista Rudy Linka, program představil v pořadu Jazzové novinky, který si můžete poslechnout ze záznamu.

Organizátoři letos lákají na přední jazzové kytaristy. „Těším se na Biréli Lagrena, který reprezentuje gypsy-jazzovou kulturu, je to zástupce velkého muzikantského rodu. Je až nechutně technicky nadaný a kromě kytary skvěle ovládá basu, je jeden z mála, který na ni hraje jako Jaco Pastorius, s nímž ostatně hrál,“ láká Rudy Linka. Lagrene zahraje v Liberci a v Praze s místní rytmikou (Jiří Slavíček, Taras Voloshchuk)

K dalším zastoupeným kytaristům patří švédský hráč Ulf Wakenius, který hrál s Oscarem Petersonem nebo Rayem Brownem. Wakenius zahraje coby host slovenského AMC Tria, s nímž natočil dvě alba. Vystoupí spolu v Domažlicích, Plzni a v Brně.

Linka dále vyzdvihuje saxofonisty Wolfganga Puschniga (Brno) a Viktora Tótha (Liberec). Z českých hudebníků se na festival vrátí Pavel Hrubý, který zahraje s pianistou Erichem Ciompou (Liberec a Plzeň), chystají se i dva sólové koncerty Lenky Dusilové, nebo vystoupení projektu pianisty Marka Novotného v Brně.

Na festivalu poprvé zahraje italský trumpetista Paolo Fresu, který v Česku vystupuje velmi zřídka. Na brněnském Dominikánském náměstí představí program vycházející z divadelního představení „Tempo di Chet - La versione di Chet Baker“, což je pocta Chetu Bakerovi.

trumpetista Paolo Fresu

V záznamu rozhovoru s Rudy Linkou můžete slyšet podrobnosti o jeho právě vydané knize „Na cestě domů… vždycky“, která obsahuje příběhy z jeho muzikantského života. V ní se věnuje například svým kytarovým mentorům a vzorům (Abercrombie, Hall, Scofield) nebo historkám z Mekky jazzu, New Yorku. Z dalších novinek Linka v pořadu prozradil vydání živého alba jeho tria, které by mělo být v prodeji na podzim.

Také Bohemia Jazz Fest se letos musel přizpůsobit aktuálním podmínkám. S ohledem na obtíže s cestováním se zaměřil pouze na evropské umělce a také se bude konat na jiných místech, než obvykle: hlavně z důvodu, aby organizátoři byli schopni dodržet epidemiologická opatření.

„Například v Praze jsme ze přesunuli do nádherných prostor Vrtbovské zahrady na Malé straně,“ říká Linka. Vstup bude možný jen s negativním testem na covid-19, resp. očkováním.

Bohemia Jazz Fest 2021

Liberec (15. 7., Náměstí Dr. Ed. Beneše)

18:00   Pavel Hrubý Duo: Tribute To Jazz Giants (CZ)         

19:00   LENKA DUSILOVÁ (CZ)     

20:30   BIRÉLI LAGRÈNE TRIO (FR/CZ)

Praha (16. 7., Vrtbovská zahrada)

19:00   VIKTOR TÓTH (HUN) A SOFIA LABR0POULOU (GR) DUO      

20:00   OSA soutěž    

20:30   BIRÉLI LAGRÈNE TRIO (FR/CZ)

Domažlice (18. 7., Zahrada pod chodským hradem)

19:00   ELENA SONENSHINE & JOCOSEJAZZ (CZ)         

20:30   ULF WAKENIUS (SWE) AMC TRIO (SK)

Plzeň (19. 7., Nádvoří Nové scény divadla J. K. Tyla)

18:00   Pavel Hrubý Duo: Tribute To Jazz Giants (CZ)         

19:00   LENKA DUSILOVÁ (CZ)     

20:30   ULF WAKENIUS (SWE) AMC TRIO (SK)

Brno (26. 7., Dominikánské náměstí)

19:00   WOLFGANG PUSCHNIG QUARTET FULSOME X (AT)   

20:30   PAOLO FRESU TRIO (IT)

Brno (27. 7., Dominikánské náměstí)

19:00   Marek Novotný Crossover Quartet (CZ)       

20:30   ELECTRIC SHEPHERD (POL)

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?