Začíná Jazzfest Brno, představí novou klubovou řadu

29. leden 2024

Poslední lednový večer začíná Jazzfest Brno. Do 2. června v rámci osmnácti koncertů vystoupí například zpěvačka Samara Joy, virtuózní banjista Béla Fleck, americká legenda Snarky Puppy nebo zpěvačka Laufey, hvězda generace Z. Řada koncertů je již téměř vyprodaná.

Nově festival zařadil do programu celou řadu jmen. Jde například o Emmeta Cohena, Immanuela Wilkinse, Gretchen Parlato nebo Julian Pollack Trio. Novinkou je řada ohlášených klubových koncertů. 

„Jsem rád, že řadu osobností představíme poprvé v menších prostorech a pak se k nám vrátí jako hvězdy do většího. Což je letos příklad zpěvačky Samary Joy. Podobně věříme, že se tak stane u domácí premiéry islandské zpěvačky Laufey,“ říká umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. „Na straně druhé se snažíme přinést do Brna nejen hudební umění, ale i klubovou atmosféru, která k jazzu neodmyslitelně patří. Proto je naší letošní novinkou řada Club Life z velké části ve stylovém prostředí Cabaretu des Péchés,“ dodává Spilka.  

Z velkých světových jmen se jako první představí 15. února na dvojkoncertě virtuózní banjista Béla Fleck s projektem My Bluegrass Heart. „Při své premiéře na JazzFestu Brno se vrátí ke svým bluegrassový kořenům a vystoupí s all-star sestavou, v níž září i obdivovaná mandolinistka Sierra Hull,“ popisuje Spilka.

O dva dny později, 17. února, přijedou v české premiéře do Brna basista a kapelník formace Snarky Puppy Michael League a její dlouholetý člen, klavírista Bill Laurance. Představí vlastní plně akustický projekt.

V roce 2022 zpěvačka Samara Joy nadchla diváky na festivalovém koncertě v Tišnově, letos se vrací 13. dubna jako jedna z jeho hlavních hvězd. „Sama je interpretkou v tom nejklasičtějším slova smyslu, následovnicí Billie Holiday, Elly Fitzgerald nebo Sarah Vaughan. Z jejich repertoáru si také vybírá písně pro koncerty i alba,“ líčí Spilka.

Kultovní Snarky Puppy

Legendární americká formace Snarky Puppy zahraje na jediném tuzemském koncertě 1. května v Brně v rámci turné, na kterém oslaví dvacet let od svého založení. „Snarky Puppy vždy udivovali svým početným složením - tři kytary, čtvery klávesy, čtyřčlenná dechová sekce, housle, celá řada perkusí a bicích. A to vše pod sjednocujícím vedením zakladatele a basisty Michaela League,“ uvádí Spilka.

Držitel Grammy za desku Impressions Chris Botti, nejen Stingův dvorní trumpetista, ale i spoluhráč Paula Simona a mnohých dalších světových hvězd, přiveze 12. května do Brna vlastní kapelu pohybující se na hraně R´n´B, jazzu, funku a gospelu. Představí naživo komorní album Vol. 1, které vyšlo na prestižním jazzovém labelu Blue Note.

14. května přijede vůbec poprvé do České republiky čtyřiadvacetiletá islandská zpěvačka Laufey. „Je jednou z těch, kterým se daří vrátit jazzovou muziku do obecných žebříčků, na sociální sítě, prostě do přímé konkurence s vrcholným popem,“ říká Vilém Spilka. „Jsme proto moc rádi, že nabídneme domácímu publiku její koncertní premiéru, navíc v intimním prostředí Sono Centra.“

V rámci řady Club Life v Cabaretu des Péchés jako první letos zahraje 31. ledna jihoafrický klavírista, skladatel a producent Nduduzo Makhathini pocházející z národa Zulu. 13. března pak vystoupí americký trumpetista Keyon Harrold, který nahrál dokonale jako Miles Davis závěrečný part v životopisném filmu Miles Ahead. Součástí nové klubové řady budou i vystoupení all stars formace Trio Grande, amerického tria New Jazz Underground, Lakecie Benjamin, Gretchen Parlato a dalších.

Festival nabídne také tradiční Slavnosti synkop, koncert studentů katedry jazzu JAMU nebo oslavu mezinárodního dne jazzu.

autor: Petr Vidomus
Spustit audio