Zemřel jazzový publicista Max Wittmann

2. červen 2011

V noci zemřel po dlouhé těžké nemoci ve věku nedožitých sedmdesáti let vedoucí hudební redakce Českého rozhlasu Brno Max Wittmann. Byl znám jako hudební autorita především v oblasti jazzu, autor mnoha hudebních pořadů, ale také jako aktivní muzikant.

Narodil se v roce 1941 na Plzeňsku, kde získal jako školák své základní hudební vzdělání, které dál rozšířil studiem středních hudebních škol v Kroměříži a v Brně. Studoval hru na klavír, hoboj a také kompozici. Svá hudební studia završil absolvováním JAMU v Brně. Do hudební redakce brněnského studia tehdy Československého rozhlasu nastoupil v roce 1969. Redigoval natáčení začínajících skupin a interpretů, kteří tak v rozhlase započali svoji další úspěšnou kariéru.

00475352.jpeg

V roce 1973 začíná jako dramaturg spolupracovat s Orchestrem Gustava Broma a v roce 1989 se stává i dramaturgem rozhlasového Orchestru studio Brno. Pro oba orchestry složil řadu skladeb, které dodnes můžete slyšet v našem vysílání. Kromě rozhlasové práce spolupracoval jako dirigent, korepetitor a skladatel s brněnskými divadly. Než onemocněl, tak vytvářel hudební pořady z oblasti jazzu a populární hudby pro svoji domovskou a další celoplošné stanice Českého rozhlasu. Sledoval a natáčel pro rozhlasové vysílání záznamy z domácích jazzových festivalů a koncertů.

Pro domácí hudební vydavatelství připravoval k vydání jako editor a producent především archivní rozhlasové nahrávky z velmi bohaté hudební výroby brněnského rozhlasu. Za svoji práci získal také mnohá ocenění. Zítra (3. června 2011) převezme jedno z nich, bohužel již in memoriam, jeho dcera a syn v Mikulově na Jazzovém večeru pořádaném každoročně na počest Karla Krautgartnera.

02093245.jpeg

Jako autor i jako člověk bude Max Wittmann celému Českému rozhlasu velmi chybět. Zůstala nám po něm celá řada krásných vzpomínek i pořadů. Spolu s námi na něj můžete vzpomínat ve speciálním pořadu, který na pondělní 20. hodinu (6. června) připravuje v ČRo Brno Marcela Vandrová.

autor: Alena Podlucká
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.