Bubeník Václav Pálka: Švýcarská scéna mě stále inspiruje, stěhovat se nechystám

3. prosinec 2020

Bubeník Václav Pálka začínal na jazzové katedře JAMU, krátce studoval v Dánsku, ale nyní žije dlouhodobě ve Švýcarsku. V Jazzových novinkách jsme si povídali o specificích tamní jazzové scény i o novém albu Poens, na kterém se podíleli i jeho učitelé, Jeff Ballard a Larry Grenadier. 

Podle Pálky je na jazzové katedře v Basileji, kde studoval, znát stejné nadšení pro věc, jako třeba na obdobně zaměřené JAMU v Brně. „Rozdíl je ale ve financích, to zázemí je tady na úplně jiné úrovni. Kromě Ballarda a Rossyho na školu jezdí řada jiných amerických jazzmanů vyučovat každý měsíc, v mém případě to byl třeba Mark Turner,“ vysvětluje Václav Pálka. 

Pálkův aktuální debut je výsledkem magisterského projektu, který vznikl na základě zadání argentinského skladatele Guillermo Kleina. „Dostal jsem od něj domácí úkol, abych si vzal básně a dal mi pár instrukcí, třebaže každá slabika má odpovídat jedné notě. Donesl jsem pět skladeb, z nichž všechny se nakonec dostaly na album,“ přibližuje Pálka. 

Nahrávka s názvem Poens propojuje svět jazzu a klasiky, a to i v instrumentálním obsazení: pojí se zde pianové trio se smyčcovým kvartetem s hosty na dechové nástroje. Album vyšlo u švýcarského vydavatelství Hout Records. 

Podrobnosti o vzniku nahrávky poslouchejte v záznamu rozhovoru výše. 

Spustit audio

Související

  • Na čem dělá… bubeník Václav Pálka

    Jak se studuje jazz ve Švýcarsku? Václav Pálka coby výměnný student z JAMU teď dokončuje první ročník magisterského studia jazzové interpretace na Jazz Campusu v Bazileji.

Více z pořadu