Jazzový Fanfán Tulipán o novém albu

3. únor 2011

Český rozhlas Pardubice pořídil pro pořad Neon rozhovor s Eliškou Svobodovou z mladé pražské jazzové skupiny Fanfán Tulipán. Kapela na sebe v poslední době upozornila hlavně úspěchy v soutěžích Jazz Prix a Mladí ladí jazz.

Německou část poroty přehlídky Jazz Prix na skupině zaujala „rychlá směs dynamického jazzu s prvky slovanské tradice i jevištní show.“ Sami používají označení kinder-jazz, ale i to je prý spíše znouzectnost:

„Škalulkám se dost bráníme. I označení jazz je dost problematické, protože napasovat něco pod tento název je stále těžší. Ve výsledku se to projevuje tak, že z alternativních festivalů nám odepisují, že jsme prý moc jazzoví, a z jazzklubů zase, že jsme příliš alternativní,“ říká Svobodová, která skládá pro kapelu repertoár, a dodává, že si v této pozici nicméně libuje. „Není nic špatného na tom, pokusit se jazz obohatit o neobvyklé prvky.“

Eliška Svobodová

Právě umístění v soutěžích jazzových talentů umožnilo Fanfánovi nahrát debutové album. To by mělo vyjít pravděpodobně u vydavatelství Radioservis, přičemž křest je naplánován na 25. února v pražském klubu Jazzdock.

Ukázky z alba zaznívají i v rozhovoru, který si můžete poslechnout zde:

Fanfán Tulipán vznikl na jaře 2009 a tvoří jej studenti Konzervatoře a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze. Hráči jsou známí především z wrgha POWU Orchestra Tomáše Sýkory či Emperor Penguin a hrají autorskou tvorbu s výrazně melodickými tématy, které čerpají z poetiky Julese Vernea či obrazů Kamila Lhotáka. Charakteristickým znakem je použití příčné flétny a melodiky coby sólových nástrojů a také ryze autorská tvorba.

autor: KUB
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.