Jazzrockové klasiky Jazz Q a Mahagonu v nové podobě

23. červenec 2021

V Polsku se dobře starají o reedice československého jazzrocku. Dvě zásadní alba 70. let, Symbiosis od Jazz Q a debut kapely Mahagon, znovu vycházejí na CD u polské firmy GAD Records v reprezentativní podobě, doplněné o vzácné, doslova „neslýchané“ bonusy.

Ne, že by zmíněné desky nebyly na trhu dostupné v CD podobě už dříve. Titul Symbiosis (1974) se pochopitelně stal i součástí kompletu 8CD Jazz Q (2007) a mimochodem, vyšel na kompaktním disku i v Japonsku. Prvotina Mahagonu (1978) zase získala v roce 2009 podobu stříbrného kotoučku péčí vydavatelství Indies Happy Trails, v rámci dvojalba spolu s druhou a poslední deskou kapely Slunečnice pro Vincenta van Gogha. Nicméně polské reedice mají zase něco navíc.

„Polská firma GAD Records jsou dva kluci, Michał Wilczyński a Łukas Hernik, kteří jednou za čas přijedou, bydlí u mě a odvezou mastery,“ lakonicky vysvětlil cestu hudby do Polska Martin Kratochvíl, kapelník Jazz Q, v loňském rozhovoru pro časopis UNI. Tentokrát pánové z firmy GAD zapátrali v rozhlasových archivech i leckde jinde a kromě masteru Symbiosis odvezli i materiál rovnou na celý bonusový disk.

Mahagon - archives of Peter Klapka

Prvních sedmadvacet minut bonusového CD zaplnila čtveřice snímků, pořízených 28. a 29. listopadu 1973 ve studiu Českého rozhlasu v Ostravě. Tedy v sestavě se zpěvačkou Joan Duggan. Část tohoto materiálu, skladby Lucemburská zahrada a Předzvěst, u nás už vyšla na vinylové kompilaci Bazarem proměn (1990), Předzvěst pak i v rámci kompletu 8CD Jazz Q. Zde je však poprvé oficiálně a na CD dostupná kompletní a needitovaná rozhlasová nahrávka.

Další dvě kompozice Konstelace a Mlýn znají příznivci Jazz Q ze sedmipalcového vinylu Mini Jazz Klub 5 (1977). Tam však byly obě logicky zkrácené na stopáž šesti a půl minuty, danou technickými limity EP, a Mlýn nahrán nově. Na polském 2CD je obsažena původní nezkrácená nahrávka z pražského karlínského Studia A Českého rozhlasu z 12. prosince 1974. Podílí se na ní JOČR vedený Kamilem Hálou, trumpetista Laco Déczi a C&K Vocal.

Dvojalbum zahrnuje i pětici snímků, které vznikly jako scénická hudba k filmu Pomerančový kluk (1975). Pátrat po samotném výchovném filmu, typické ukázce „socialistického realismu“, opravdu nestojí za to. Hudba by si ovšem propad do zapomnění nezasloužila.

Čtěte také

V rámci bonusového disku nepůsobí jako pěst na oku, protože soundtrack točil Martin Kratochvíl 7. až 11. července 1974 s rozšířenou sestavou Jazz Q – to a jeho melodický rukopis pro zaručení soudržnosti stačí. Zachycena je zde spolupráce se zpěvačkou Mirkou Křivánkovou a jak upozorňuje příslušná stať v bookletu, „její éterický vokál, tak odlišný od hlasu Joan Duggan, se potkává s latinskými rytmy“.

Aby toho nebylo málo, přihazuje polské 2CD vydání ještě koncertní záznam kusu Kdo z koho ze strahovského klubu z 8. května 1975.

Vyzrálý Mahagon

Už reedice Mahagonu u Indies Happy Trails zahrnovala řadu zajímavých bonusů, skladeb původně vydaných na SP deskách. Polští vydavatelé ovšem objevili ještě jiný archivní materiál. Opět jde o snímky rozhlasové, pořízené v letech 1975 až 1976 ve studiích v Praze a v Ústí nad Labem. To znamená, že jejich vznik předcházel natáčení debutového alba.

Nabízí se tak zajímavý pohled na ranější fázi kapely. I když v dobách totalitního Československa se pochopitelně dostala do rozhlasového studia až skupina dobře zavedená. Vždyť Mahagon byl založen baskytaristou, skladatelem a kapelníkem Petrem Klapkou spolu s klávesistou a skladatelem Janem Hálou už v roce 1972.

Čtěte také

V případě Mahagonu vydaly bonusy sice „jen“ na jediný disk, ale zaplnily ho důkladně. Konkrétně se jedná o pětici prakticky zapomenutých skladeb jako Obratník raka či Římský karneval, ve kterých vedle zakladatelů hrají trumpetisté Jindřich Parma a Zdeněk Šedivý, saxofonista Jiří Niederle, trombonista Vladimír Dědek, kytarista Zdeněk Hrášek a bubeník Ladislav Malina.

Snadno tak vystopujeme i personální změny, vedoucí k jinak „posazenému“ a hosty doplněnému albovému debutu, kde už zpívala Zdenka Adamová a exceloval např. kytarista Jiří Jelínek či klávesista Michael Kocáb.

Těžko říci, zda budou nové reedice – i přes bonusy, znovu ošetřený zvuk a kvalitní zpracování bookletů - atraktivní pro zdejší příznivce, kteří už alba v nějaké podobě mají. Nicméně dorůstá další generace potenciálních posluchačů. Jednoznačným kladem pak je propagace zdejší muziky v sousední jazzové velmoci, kde měly například koncerty Jazz Q vždy velký ohlas a platí do to dodnes. „V Polsku neřeší, že tady už jsme dávno za zenitem, a vnímají nás stále jako slavnou kapelou, kterou jsme bývali dříve,“ směje se Martin Kratochvíl.

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.