Keith Jarrett mě v dětství oslnil, vzpomíná Marcin Wasilewski

Trio Marcina Wasilewského oslaví úctyhodných třicet let v nezměněné sestavě, zanedlouho také koncertem v Praze. Říjnový Jazz Profil zmapoval diskografii tohoto polského klavíristy, skladatele a kapelníka.

Marcin Wasilewski se narodil 11. listopadu roku 1975 v Slawnu v polském Západopomořanském vojvodství. Na piano začal hrát v sedmi letech, na střední hudební škole v Košalínu studoval klasickou hudbu.

„Jazz jsem slyšel poprvé, když mi bylo šest. Můj strýc, který hrál na bicí, mě vzal na koncert. Dodnes ten okamžik chovám v paměti. Někdy se divím, že se některým lidem jazz nelíbí, protože i když jsem byl tak malý, ta hudba mi byla blízká,“ vzpomíná v jednom z rozhovorů Marcin. Svůj vztah k jazzu pak pěstoval při poslechu tátových magnetofonových pásek.

Byli na nich Oscar Peterson, Chick Corea, Herbie Hancock a další. „A pak, když mi bylo třináct, jsem objevil videokazetu s koncertem Keitha Jarretta v Japonsku. Poprosil jsem mámu, aby mi ji koupila. Pouštěl jsem si ten záznam jeden a půl roku každý den a začal jsem snít o tom, že tuhle hudbu budu jednou hrát,“ říká.

Ještě na hudební škole v Košalínu založil spolu se svým kamarádem, basistou Slawomirem Kurkiewiczem, formaci s názvem Simple Acoustic Trio. V roce 1994 došlo v kapele k výměně na postu bubeníka a trio, které v nezměněné sestavě funguje dodnes, doplnil tehdy sedmnáctiletý bubeník Michal Miśkiewicz.

Nejen v triu

K pozdější mezinárodní slávě této formace nemalou měrou přispěl fakt, že si jí poměrně záhy všimnul legendární trumpetista Tomasz Stańko. Bylo to mimochodem právě toto polské kvarteto, které mělo mezi pozdními Stańkovými formacemi nejdelší trvání, takřka čtvrt století, a pro polské mladíky to byla cenná škola, na niž dodnes vzpomínají. Pod hlavičkou Tomasz Stanko Quartet se Marcin, Sławomir a Michał v první dekádě nového milénia podíleli na nahrávání tří studiových alb. A samozřejmě hojně koncertovali, včetně tří turné po USA.

Čtěte také

Ačkoliv je jméno Marcina Wasilewského spojováno především s jeho klavírním triem nebo se jménem Tomasze Stańka, jeho diskografie je mnohem pestřejší. Čas od času je hlas jeho klavíru slyšet dokonce i na deskách s elektronikou, v pořadu také zazní ukázky jeho spolupráce s francouzským bubeníkem Manu Katchém, třicetičlenným ansámblem World Orchestra saxofonisty, skladatele, aranžéra a dirigenta Grzecha Piotrowského, s populární zpěvačkou Annou Marií Jopek nebo s norským kytaristou Jacobem Youngem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.