KIN: Když jazz říznete grungem

11. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy česko-slovenského trio KIN

„Naší inspirací je současný jazz, ale i hudba, na které jsme vyrostli, tedy grunge,“ říkají členové česko-slovenského tria KIN, které právě vydalo nové EP. Poslouchejte rozhovor s jejími členy.

KIN personálně navazuje na trio Szaturma (SZAbó, TURcerová, MAceček), jež loni vydalo desku u vydavatelství Hevhetia. Pod novým názvem a s novým bubeníkem (Petra Macečka nahradil Jakub Švejnar) KIN buduje svůj originální hudební jazyk postavený na nezvyklé instrumentaci (kytara, saxofon a bicí) a individuálním přístupu ke kompozicím. Eponymní EP nyní kapela vydala u labelu MA Records. 

Nahrávka je výsledkem „bezčasí“, v němž se část kapely ocitla během studií v Dánsku. Štefan Szabó a Michaela Turcerová dorazili na Rhythmic Music Conservatory v Kodani v době, kdy země vyhlásila lockdown. Ze zamýšlených hudebních setkávání sice sešlo, kapela ale využila školního nahrávacího studia k zaznamenání šesti skladeb, jež si autorsky rozdělili Szabó a Turcerová. 

V rozhovoru se členy kapely došlo i na absenci basy v sestavě, což zejména v jazzovém kontextu nebývá obvyklé. „Je to častá otázka, ale pro nás to není úplně téma. Nezvyk to byl v počátcích, kdy jsme hráli některé převzaté skladby. Museli jsme si zvyknout na určitou průzračnost, že ten zvuk není tak plný, jak jsme jej ve standardech znali. Tohle ale zmizelo, když jsme si začali psát hudbu na tělo,“ vysvětluje saxofonistka Michaela Turcerová. 

Aktuální EP je údajně předzvěstí dlouhohrajícího alba, které by mělo vzniknout v létě. 

Spustit audio

Související