Uloveno na síti: Hoďte se v prosinci do jazzového klidu
V adventním čase se dá předvánočně šílet, nakupovat a nervovat se v davu, nebo také ne. Ať chvátají vydavatelé, my si můžeme v teple u dobrého čaje dopřát pohodový poslech třeba s Davem Hollandem & Lionelem Louekem, Sarou Serpa nebo novým triem Miroslava Posejpala. A hlavně žádné koledy!
Sara Serpa - Encounters And Collisions
Lisabonská zpěvačka, skladatelka a textařka Sara Serpa pro svoje dvanácté album zkomponovala nevšední pásmo písní v nepříliš běžném obsazení. Třeba s americkým cellistou Erikem Friedlanderem (John Zorn, Uri Caine, Laurie Anderson). Ještě důležitější než muzikantská originalita je však tentokrát samotný příběh de facto koncepčního, protože do značné míry autobiografického alba. Protože podobné pohnuté zkušenosti, které Sara zpracovává, zažívá mnoho bytostí.
„Základem těch příběhů, které se dotýkají i mě, jsou migrace, život v nové zemi, potíže s jazykem, stesk po domově, ztráta blízkých, jistá ztráta identity a vybudování si nové. Zároveň jsem se snažila vyjádřit myšlenky něčím poetickým a krásným,“ vysvětluje Sara.
Lionel Loueke & Dave Holland – United
Původem beninský kytarista a původem anglický kontrabasista už se v Americe „spojují“ téměř dvě dekády. Potkali se v kapele Herbieho Hancocka (zaznamenáno na Grammy oceněném titulu River: The Joni Letters, 2007), později Loueke nahradil v Hollandově kvartetu Kevina Eubankse (album Aziza, 2016).
Co víc, muzikantsky si rozumějí natolik dobře, generačnímu rozdílu navzdory, že se pustili do nejintimnější komunikace v duu. Dobrou zprávou je, že repertoár zdařilého společného alba předvedou živě i u nás, 18. března v sále pražské Novoměstské radnice.
Jim Funnell's Word Out - New Dream
Francouzsko-anglický pianista s americkou zkušeností (Berklee a pak čtyřletý pobyt v NYC) původně vyšel z post-bopu. Ve svém „novém snění“ se ovšem ponořil také do exotických a artificiálních inspirací. Za což jistě mohla i jeho japonská Múza a životní partnerka Akiko Hori, jinak perkusistka milující jak soudobou vážnou hudbu, tak rytmy západní Afriky. Funnell pochopitelně přizval Akiko i jako jednoho z hostů ke svému triu.
Pokud na vás dýchne dálkami a romantikou už obal desky, věřte, že podobně zapůsobí i muzika.
Ali Watson – Terrarium
„Nazval jsem album Terárium především proto, že jsem chtěl vytvořit dílo vtahující do svého vlastního světa. Jako má terárium svoji vlastní atmosféru. Terárium zkoumá hranice mezi přírodou a chovatelským prostředím. Zpočátku je uměle vytvořené, ale když ho necháte být, příroda v něm převezme vládu,“ popsal skotský basista a skladatel Ali Watson myšlenkovou koncepci svého debutového alba.
Není přitom pochyb, že glasgowská scéna je dobře vedenou líhní britských jazzových talentů.
Kino Jana Nerudy
Pochopitelně i na naší scéně se děje mnoho zajímavého. Kapela Kino Jana Nerudy si zaslouží pozornost svéráznou hudbou – klavírní trio se zpívajícím pianistou a k tomu rovnou trojice zpěvaček, žánrově trochu jazz punk, trochu kabaret a poťouchlý šanson, a vybaví se i vzpomínky na C&K Vocal. A také zaujme svéráznými, často sarkastickými texty.
Miroslav Posejpal, Night Note, Michal Kořán – As In The Wind
Ještě se na závěr ohlédněme za mimořádnou nahrávkou skutečné legendy zdejší scény volné improvizace. Kytarista Miroslav Posejpal se v triu (mimochodem svojí první kapele po rozpadu dua Durman – Posejpal a následné sólové tvorbě) spojil s tvůrcem ambientní hudby Milanem Maštálkou alias Night Note a „snivcem“ Michalem Kořánem.
Padli si do nálady i do soundu a pokud hledáte skutečně uklidňující, kontemplativní, tichou a přitom nápaditou a zajímavou hudbu, která dokáže „odhlučnit“ od předsvátečního chvatu, zkuste se zaposlouchat do větru… nebo do alba As In The Wind.
Související
-
Uloveno na síti: Jazzové volání zimy
Daniel Herskedal láká do tichého, zasněného světa bělostných plání. Ale ať si teploty padají, dobrá hudba zahřeje u srdce.
-
Uloveno na síti: Říjnová nadílka plná jazzu
Říjnová nadílka nových alb začíná akcelerovat k vánočním svátkům, bobtná a roste.
-
Uloveno na síti: Jazzová výheň žhne i (v) září
Stačí si vybrat, zda se nechat osvěžit bouří, nebo ještě víc zatopit pod kotlem. Vítr ze severu přihnal drakary Moderních Vikingů Stephena Hendersona.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.