Uthando: Potřebujeme aktivního posluchače

19. leden 2023

Nové album skupiny Uthando přišli do Jazzových novinek představit její dva členové, basistka Klára Pudláková a saxofonista Jan Michálek.

Deska Nenutits vyšla v prosinci u experimentálního labelu MA Records a kapela opět hodně staví na kolektivní improvizaci. Od debutu se však leccos změnilo. „Zatímco předchozí deska vznikala poněkud punkověji, nové album bylo jasněji připravené, chtěli jsme nahrát to, co vzešlo z naší rezidence v Paříži,“ říká v rozhovoru Klára Pudláková.

Basistka v interview mimo jiné říká, že Uthando vyžaduje „aktivního posluchače“: „Ta hudba může být náročná emocionálně, i co se týká nároku na soustředěnost.“

Celý rozhovor poslouchejte ze záznamu výše.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.