Vinyl Session: Vzpomínky na Waynea Shortera

27. březen 2023

Další díl Vinyl Session jsme věnovali vzpomínce na osobnost saxofonisty a skladatele Waynea Shortera, který nás nedávno opustil. Jeho nahrávky tentokrát přiblížil DJ Jeffology. Poslechněte si celý jeho set ze záznamu!

V pořadu jsme se pro tentokrát vyhnuli jeho nejznámějším sólovým deskám a zaměřili se na jeho sidemanské spolupráce, např. s Lee Morganem, Joe Zawinulem, Freddie Hubardem či Milesem Davisem. Nicméně nemohli jsme opomenout ani některá kultovní alba s Weather Report či Shortera samotného (Native Dancer v samém závěru).

V pořadu jsme zavzpomínali krátce na jeho česká vystoupení a citovali z velké ankety mezi českými hudebníky k osobnosti Waynea Shortera (celá vyjde v dubnovém čísle časopisu Harmonie). Více už nebudeme prozrazovat, záznam živého setu najdete výše.

Vinyl Session je novinka ve vysílání ČRo Jazz. V tomto hodinovém bloku vysíláme hudbu výhradně živě, a to přímo z vinylových desek v našem studiu. Pořad naladíte každé 2. a 4. pondělí v měsíci, a to vždy od 14:00.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.