Vychází orchestrální pocta Karlu Růžičkovi

30. duben 2021

Záznam podzimního koncertu Tomáše Sýkory k poctě Karla Růžičky vychází na CD u Animal Music. Poslouchejte záznam rozhovoru z pořadu Jazzové novinky!

Album s názvem Song For Orchestra je výsledkem dosud největšího hudebního počinu jazzového klavíristy a skladatele Tomáše Sýkory. Přináší živou nahrávku z koncertu věnovaného poctě Sýkorova učitele a přítele, Karla Růžičky, jehož program Sýkora sestavil coby kurátor koncertní řady Symfonického orchestru Českého rozhlasu „Nové horizonty“. Ta propojuje jazz s klasickou hudbou v ojedinělých koncertních projektech a nejinak je tomu u této nahrávky. 

Tomáš Sýkora

Jako jazzoví sólisté vystupují spolu s Tomášem Sýkorou saxofonista David Fárek, kontrabasista Tomáš Liška a bubeník Roman Vícha, Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) řídí Štěpánka Balcarová, která je známá především jako umělecká vedoucí bigbandu Concept Art Orchestra. 

Album zahajuje Růžičkova slavná skladba Lovebird, původně napsaná pro komorní ansámbl a jazzový kvartet, kterou Sýkora ještě aranžérsky obohatil. Po ní následuje Sýkorova pětivětá suita Hidden Songs, jejíž jednotlivé věty evokují písňové formy. 

Ze skladeb Růžičkova syna, saxofonisty a skladatele Karla Růžičky mladšího, které vyšly na albu Grace and Gratitude (Animal Music, 2018), jež autor věnoval památce svých blízkých, vytvořil Tomáš Sýkora rozsáhlou suitu Grace and Gratitude. Naléhavé a velmi silné téma písně On Earth As It Is in Heaven celou suitu uzavírá a připomíná Karla Růžičku – milujícího otce, skvělého hudebníka a přítele.

Digitální verze alba obsahuje ještě koncertní přídavek, Celebration Blues ze slavné Růžičkovy skladby Celebration Jazz Mass. Skladatelská invence obou Růžičků a Tomáše Sýkory se doplňuje se Sýkorovým uměním citlivé a efektní orchestrace; barevný zvuk orchestrálního aranžmá se setkává s energií jazzových hudebníků, kteří dostali i významný prostor pro improvizaci.

Záznam koncertu pořídili Roman Kolliner (Český rozhlas), Adam Karlík a Pavel Karlík (SonoRecords) 18. září 2020 v Centru současného umění DOX+. Nahrávky smíchali ve studiu Sono Records Milan Cimfe, producent alba Petr Ostrouchov, Tomáš Sýkora a Adam Karlík.  

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.