Vychází orchestrální pocta Karlu Růžičkovi

30. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tomáš Sýkora s orchestrem

Záznam podzimního koncertu Tomáše Sýkory k poctě Karla Růžičky vychází na CD u Animal Music. Poslouchejte záznam rozhovoru z pořadu Jazzové novinky!

Album s názvem Song For Orchestra je výsledkem dosud největšího hudebního počinu jazzového klavíristy a skladatele Tomáše Sýkory. Přináší živou nahrávku z koncertu věnovaného poctě Sýkorova učitele a přítele, Karla Růžičky, jehož program Sýkora sestavil coby kurátor koncertní řady Symfonického orchestru Českého rozhlasu „Nové horizonty“. Ta propojuje jazz s klasickou hudbou v ojedinělých koncertních projektech a nejinak je tomu u této nahrávky. 

Tomáš Sýkora

Jako jazzoví sólisté vystupují spolu s Tomášem Sýkorou saxofonista David Fárek, kontrabasista Tomáš Liška a bubeník Roman Vícha, Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) řídí Štěpánka Balcarová, která je známá především jako umělecká vedoucí bigbandu Concept Art Orchestra. 

Album zahajuje Růžičkova slavná skladba Lovebird, původně napsaná pro komorní ansámbl a jazzový kvartet, kterou Sýkora ještě aranžérsky obohatil. Po ní následuje Sýkorova pětivětá suita Hidden Songs, jejíž jednotlivé věty evokují písňové formy. 

Ze skladeb Růžičkova syna, saxofonisty a skladatele Karla Růžičky mladšího, které vyšly na albu Grace and Gratitude (Animal Music, 2018), jež autor věnoval památce svých blízkých, vytvořil Tomáš Sýkora rozsáhlou suitu Grace and Gratitude. Naléhavé a velmi silné téma písně On Earth As It Is in Heaven celou suitu uzavírá a připomíná Karla Růžičku – milujícího otce, skvělého hudebníka a přítele.

Digitální verze alba obsahuje ještě koncertní přídavek, Celebration Blues ze slavné Růžičkovy skladby Celebration Jazz Mass. Skladatelská invence obou Růžičků a Tomáše Sýkory se doplňuje se Sýkorovým uměním citlivé a efektní orchestrace; barevný zvuk orchestrálního aranžmá se setkává s energií jazzových hudebníků, kteří dostali i významný prostor pro improvizaci.

Záznam koncertu pořídili Roman Kolliner (Český rozhlas), Adam Karlík a Pavel Karlík (SonoRecords) 18. září 2020 v Centru současného umění DOX+. Nahrávky smíchali ve studiu Sono Records Milan Cimfe, producent alba Petr Ostrouchov, Tomáš Sýkora a Adam Karlík.  

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.