Česká jazzová sklizeň 2017 ‒ 3. díl

5. prosinec 2017

Také letos si stanice ČRo Jazz vytyčila nelehký úkol – zmapovat všechna alba, na kterých se v roce 2017 podíleli čeští jazzoví hudebníci. Vybíráme jak nahrávky čistě jazzové, tak výrazné počiny s přesahy do jiných žánrů. Čtěte třetí díl našeho shrnutí!

Beata Hlavenková – Bethlehem (Animal Music)

„Koledy mě provázely od dětství. Mám s nimi spojenou radost, pokoj, rodinu – momenty, které chci znovu zažívat a předávat je dál,“ říká pianistka Beata Hlavenková, která své nové album sestavila z lidových vánočních písní českého, anglického, francouzského nebo polského původu, ke kterým přidala čtyři vlastní skladby. Zvukem se autorka částečně vrací k albu Theodoros z roku 2013. Na CD Bethlehem zní pouze její klavír, a to jak sólově, tak vrstvený ve vícehlasech.

Skety – Týdytý (Warner Music)

Skety jsou šestičlenná vokální skupina, kterou tvoří tři mladé dámy a tři pánové, všichni členové řady dalších projektů, a to nejen vokálních. Po úspěších z domácích i zahraničních festivalů a po nominacích na prestižní světové ceny CARA (obdoba Grammy v žánru a cappella) natočily Skety druhé album, na kterém se coververze střídají a autorskými kompozicemi členů skupiny Petra Wajsara a Štěpána Janouška. Na výsledné podobě alba se opět podílel americký mistr zvuku Bill Hare, držitel Grammy.

Jazzový orchestr Čs. rozhlasu / Kamil Hála – Jazz ze studia „A“ (Gad Records)

Koncertní album Jazz ze studia „A“ vydal Panton v roce 1976. V roce 2017 vyšla jednak jeho digitální verze u Supraphonu, jednak se objevilo poprvé oficiálně na CD zásluhou polského vydavatelství Gad Records.

Přední český big band byl v době vzniku nahrávky otevřený progresivním hudebním směrům. Za sebou měl legendární album Nová syntéza s Blue Effectem, věnoval se vlastní náročnější tvorbě, ale současně zůstával pevně zakotvený v jazzové tradici. A právě různé tváře jazzu – od swingu po funk – ukazuje na albu, na němž vyniknou mimo jiné sóla trumpetisty Laca Décziho a pianisty Karla Růžičky.

Štěpánka Balcarová – Life and Happiness of Julian Tuwim (Animal Music)

Zkušená česká skladatelka, trumpetistka a kapelnice Štěpánka Balcarová si pro svůj nový sólový projekt zvolila jako výchozí materiál verše polského básníka Juliana Tuwima. Do studia si pozvala sestavu špičkových muzikantů z Česka i Polska – mimo jiné saxofonistu Marcela Bártu, kontrabasistu Jaromíra Honzáka, pianistu Nikolu Kołodziejczyka a především zpěvačku Małgorzatu Hutek, která podobně jako Tuwim pochází z Lodže.

Jaroslav Šimíček Quartet/Quintet (Arta)

Základ nového autorského alba kontrabasisty Jaroslava Šimíčka tvoří triová sestava s Vítem Pospíšilem (piano) a Dušanem Černákem (bicí). Tu doplňují saxofonisté David Fárek a Osian Roberts, kteří v některých skladbách hrají oba, zatímco v jiných se objevuje pouze jeden z nich. Proto i název CD Quartet/Quintet.

Album je prvním Šimíčkovým instrumentálním počinem po nahrávce Cesta domů z roku 2009. Mezitím jako skladatel (spolu s textařem Petrem Motýlem) vydal vánoční pásmo Ať rosa z nebes sestoupí a autorsky i interpretačně se podílí na tvorbě skupiny Prime Time Voice.

Organic Quartet – Terms and Conditions Apply (Animal Music)

Velký návrat zaznamenala v roce 2017 skupina Organic Quartet v čele s čerstvým držitelem Grammy Ondřejem Pivcem. Varhaník, který od roku 2009 žije ve Spojených státech, se po deseti letech vrátil do studia se svými někdejšími českými spoluhráči. Točilo se analogově na klasické pásy a novinkou je označení skupiny pouze jako Organic Quartet (tedy bez kapelníkova jména), i když Ondřej Pivec stále zůstává autorem největšího počtu skladeb.

Ondřej Pivec a jeho Organic Quartet
autor: Milan Tesař
Spustit audio