ČT spouští seriál o jazzu. Poběží půl roku

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Martin Kratochvíl
0:00
/
0:00

Po zaslouženém úspěchu televizní série dokumentů Bigbít došlo také na jazzový žánr. Premiéra prvního dílu Příběhů českého jazzu proběhne v pátek 10. ledna od 21:30 na stanici ČT Art. Rozhovor s autorem Martinem Kratochvílem poslouchejte v audiu.

Zkušený filmař, dokumentarista a zároveň jazzový hudebník Martin Kratochvíl se s plánem na cyklus snímků o českém jazzu nijak netajil. Zmiňoval se o něm při rozhovorech, soukromých i k publikování určených, už dlouhou dobu, práce na něm trvala dva roky. 

Martin Kratochvíl vysvětluje koncepci dokumentu:

Podobně jako rocková hudba, byl i jazz v neoblibě u totalitních cenzorů a kulturních institucí. Jak připomíná v synopsi cyklu dokumentů jeho tvůrce: „Jazz je svoboda. Kdykoli, kdekoliv a za jakoukoli cenu. Nic nerozleptává nesvobodný režim líp než nevázaná, nekontrolovaná a spontánní jazzová hudba. Jazz byl strašákem za protektorátu, za stalinského Ruska…“ Jedním dechem však dodává, že na rozdíl od perzekuovaného a decimovaného rocku či folku byl jazz v socialistickém Československu přece jen částečně tolerován.

„Jazz totiž byl hudbou amerického pracujícího lidu a proti ní je neradno si cokoli začínat. Tahle finta zachránila mnohé jazzové kapely, i kapely s jazzem v názvu, hrajících ale spíše jazz rockovou muziku jako Jazz Q,“ směje se s odstupem dekád Martin Kratochvíl.

Martin Kratochvíl si během práce na dokumentech začal více vážit starého českého jazzu:

Díky zmíněnému určitému „pardonu“ jazzových hudebníků komunistickým režimem se jazz oficiálně natáčel a vysílal od 50. let do Sametové v mnohem větší míře, než „podezřelejší“ žánry jako rock a folk. V archivech České televize se dochovala řada cenných záznamů. Bylo tudíž z čeho vybírat. Kratochvílův tým navíc pochopitelně doplnil i aktuální dotáčky. Obsáhlé rozhovory s portrétovanými hudebníky i pamětníky, dnešní komentáře, ale také odkazy na aktuální tvorbu zdejších jazzových průkopníků.

Kratochvíl v roli režiséra upozorňuje ještě na další zamýšlený aspekt řady dokumentů: „Seriál není pouhým historickým katalogem, ale je dramaturgicky zaměřen na intimnější příhody českých jazzmanů. Díky pracnému a podrobnému bádání v televizních archívech i všemožných dotáčkách přichází na svět seriál, kde hlavní pohled na hrající muzikanty nevede z hlediště na jeviště, ale spíše ze zákulisí na jeviště. Jaksi zezadu a s akcentem na věci, o kterých posluchač v hledišti ani neví.“

K. Krautgartner

Podle dílů, které jsme měli možnost vidět s předstihem, například epizodu Češi za oceánem (Hammer, Déczi, Mraz), rozhodně nebyl tvůrcům cizí ani místy velmi humorný pohled na věc.

Seriál je rozvržen na 22 dílů a poběží na ČT Art v časovém rozpětí půl roku. První díl, naplánovaný na 10. ledna od 21:30 hodin, věnovali tvůrci Jiřímu Stivínovi. Premiéra druhého pokračování 17. ledna připomene dílo Jany Koubkové, třetí část pak 24. ledna přinese pod názvem Od PBB ke Kontrabandu vzpomínky Milana Svobody.

Spustit audio

Související