Festival Jazz Docku láká na jazzovou špičku. Proběhne online

15. listopad 2020

Pražský klub Jazz Dock svůj tradiční podzimní festival Jazz On5 odvysílá on-line. Šest koncertů českých hudebníků bude 20. – 25. 11. živě ke zhlédnutí také na Facebooku Českého rozhlasu Jazz. Koncerty budou přenášeny několika kamerami a se špičkovým zvukem.

Podívejte se na videa z koncertů ↓↓↓

20.11. David Dorůžka Trio
21.11. Vikollejen
22.11. Ondřej Pivec Organic Quartet
23.11. S.V.A. Trio
24.11. Ondřej Ruml & Matej Benko Quintet
25.11. Vertigo

 „Okolnosti nám nedovolují vychutnat si hudbu naživo v našem klubu, a proto jsme se rozhodli zprostředkovat šest koncertů špičkových kapel alespoň prostřednictvím live streamů,“ vysvětluje manažer podniku Jakub Lederer. „Přenosy budou zdarma, pokud by ale kdokoliv chtěl podpořit hudebníky, technické pracovníky i klub, může tak učinit zakoupením virtuálních vstupenek na našich webových stránkách,“ dodává Lederer.

Festival zahájí 20. listopadu od 20:00 trio jedné z vůdčích postav české jazzové scény – kytaristy Davida Dorůžky. Představí zejména skladby z alba Autumn Tales, za které Dorůžka obdržel svého již čtvrtého Anděla. CD obsahuje pět nových kompozic, doplněných melodiemi vycházejícími z židovské písňové tvorby, skladbou Bohuslava Martinů ve vlastní úpravě, a také jedním meziválečným jazzovým hitem.

Čtěte také

Mimo jazzový žánr směřuje další kapela festivalu – původně internetový projekt Vikollejen. Kapela kolem bubeníka Adama Kollera hraje progresivní funk s rockovými prvky. Dalším účinkujícím už bude stálice Jazz Docku – Ondřej Pivec a jeho Organic Quartet. Diváci se mohou těšit na skladby z posledního alba Terms and Conditions Apply, ale i starší publikem milované kousky z alb předešlých.

Čtěte také

Druhou půlku festivalu zahájí vynikající smyčcové S.V.A. Trio, formace renomovaných muzikantů s velkými multižánrovými zkušenostmi, kteří se rozhodli zaměřit výhradně na vlastní autorskou hudbu. O den později se na pódium Jazz Docku vrátí všestranný zpěvák a hudebník Ondřej Ruml. Společně s kvintetem Mateje Benka zaujali veřejnost i kritiky svými novými aranžemi známých písní Ježka, Voskovce a Wericha.

Závěr festivalu bude patřit jedné z nejoriginálnějších česko-slovenských kapel Vertigo. V jejich tvorbě je výchozím bodem jazz, ale časem se svými hudebními přesahy dopracovali ke zcela svébytnému zvuku. Jeho součástí je kreativita, totální improvizace, ale též sofistikované kompozice zasahující místy až do oblasti soudobé vážné hudby. Vydali šest alb, získali dvě hudební ceny Anděl a třikrát na ně byli nominováni.

autor: Petr Vidomus

Související

  • Jazzové kluby ve stavu nouze

    Kulturní sektor se podruhé v tomto roce ocitá v problémech kvůli trvající epidemii koronaviru. Od 5. října se také hudební kluby v rámci zavedeného nouzového stavu budou...