Jazz Sampler No. 50 – Stahujte zdarma 15 mimořádných alb
Jubilejní Sampler přináší obří nálož skvělé hudby z Finska, Švýcarska, Španělska, Mexika, Brazílie, Anglie i Spojených států. Teď už se na nedostatek jazzu nemůžete vymlouvat!
Album stáhnete po kliknutí na titulek alba nebo na odkaz „download“ v přehrávači. Lze tak učinit zcela zdarma (při zadání „0“), nicméně interprety, jejichž hudba vás osloví, můžete podpořit i dobrovolným příspěvkem (name your price).
Funk–rockovou fúzi z finského města Jyväskylä ocení fandové kapel typu Medeski, Martin & Wood. Instrumentálky postavené na syrových groovech naštěstí netrpí skandinávskou zádumčivostí a skvěle šlapou.
Velmi zajímavou záležitostí je šest tracků téhle barcelonské formace. V originálním obsazení DJ, piano/syntezátor, kytara a bicí čtveřice vytváří skutečně unikátní fúzi, kde se jazzová sóla střídají s rockovými plochami a množstvím samplů.
Nelson miluje kytaru, jazz a víno – už na první pohled sympatický projekt vzápětí překvapí i nadprůměrně vynikající hudbou, která rozhodně nevznikala v opilosti, natožpak v kocovině. Pari své vášně rozvíjí v Londýně, doprovázen pěti skvělými spoluhráči zřejmě italského původu.
C E C E L I A – Devoted & Loved
Kombinace jazzových a soulových prvků (ideálně ve formě samplů) funguje v kombinaci s hiphopovými beaty skoro vždycky skvěle. Tento pěkně zprodukovaný britsko-irský projekt navíc zdobí hlas zpěvačky Cecelie.
James Davis Quintet – Disappearing Roads
Čtyři libozvučné kompozice inspirované střídáním životních etap dotáhlo chicagské kvinteto k dokonalosti během loňské třídenní rezidence v místním klubu. Pak se hned vrhlo do studia. Jak je vidět, z Chicaga už dávno nezní jen skvělé blues.
Americký kytarista patří k těm, o kterých jste nikdy neslyšeli, ale kteří by strčili většinu hráčů české scény do kapsy. Na své album natočil sólově na kytaru třináct skladeb (převážně standardů), které hraje s neuvěřitelným citem pro rytmus, harmonii i melodii a ve kterých zvládá až nepochopitelně obstarat všechny tyto prvky najednou.
Max Ridley – Max Ridley's Sci-Fi Band
Mladý americký kontrabasista a skladatel se přirozeně inspiruje nejrůznějšími odkazy, které mu hudební odkaz jeho země nabízí. Za struny svého nástroje umí vzít energicky jako Charles Mingus, dokáže napsat country-folkovou baladu, free-jazzově se odvázat nebo navést své spoluhráče do kultivované cool-jazzové polyfonie. Také stojí za pozornost, že roli bubeníka zastává stepař.
Avantgardista, filozof a teoretik Daly pracuje ve své tvorbě s hudebními strukturami a formami, především pak s jejich narušováním. Milovníci hudebních úletů ocení na této nahrávce vše od hledání nových cest přes názvy skladeb.
Nahrávka další strhující kytarové fúze tohoto výběru vznikla pro změnu ve švýcarské Basileji. Výraznou roli hrají atypické rytmy a groovy, nad kterými se s naprostou jistotou vznáší sólové improvizace lídra Raphaëla Milcenta. Skvělé!
Trio Thomastique – Sea Breeze EP
Příjemné instrumentálky jako stvořené pro letní přímořské večírky natočilo vyhrané belgické trio, které ve své tvorbě kombinuje hopsavý starý swing, gypsy jazz i pop.
Prog Jazz do Absurdo – Prog Jazz para Baixinhos
Absurdní prog jazz zatím není zcela etablovaným žánrem, jen co je pravda. Zábavná novinka z Brazílie však posouvá tento sen hudebního kolektivu ze Sao Paula o krok blíže realitě. Je osvěžující slyšet jazz, který se nebere příliš vážně.
Susan Gaeta and Mike Sobel – Detour Ahead
I pohodová nenáročná jazzová alba se zpěvačkou a malou doprovodnou kapelou jsou potřeba. Tato deska navíc obsahuje relativně neznámé standardy, je dobře nahraná a muzikanti rozhodně nejsou žádní začátečníci.
Až na dva hosty v jedné ze sedmi skladeb si kanadský multiinstrumentalista natočil a zprodukoval celé své zbrusu nové album sám. Nutno říct, že je to trochu slyšet, nicméně nelze mu upřít nápady a cit pro nečekané stylové kombinace, stejně jako pro rozumnou délku basových sól.
Timothy Franklin – Counterpoints
Živá nahrávka z melbournského klubu Lebowskis není stará ani dva měsíce. Etablovaný lokální saxofonista, vycházející především z Coltranea, ji natočil koncem června se svým kvartetem. Nerozstříhaný půlhodinový set je charakteristický velkými dynamickými a výrazovými kontrasty.
Justin Allan Arnold – American Fugue
Míchat bebop a Bacha samozřejmě není žádný světový objev. Mexický skladatel a pianista amerického původu tak ovšem činí poměrně striktně a nutno říct, že také velmi vkusně. Jeho krátké skladby pro sólové piano lze navíc za dobrovolný příspěvek získat i v notách.
Pozn. Uvedené nahrávky pocházejí pouze z legálních zdrojů, většinou jsou volně dostupné na stránkách umělců či vydavatelství (pod licencemi Creative Commons apod.). Hudební soubory nejsou umístěny na serverech Českého rozhlasu. Za obsah na externích stránkách neneseme odpovědnost.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.