Jazz Sampler No. 67: Stahujte všechny tváře jazzové fúze

14. květen 2020

Květnový Jazz Sampler nabízí k poslechu starší nahrávky i aktuální alba ze světa jazzu. Neváhejte a stáhněte si zdarma komorní jazz v podání Solar Sail, popjazzovou spolupráci skotského instrumentálního ansámblu s několika různými vokalisty nebo temperamentní jazzrockovou fúzi ze srdce Argentiny.

Album stáhnete po kliknutí na titulek alba nebo na odkaz „download“ v přehrávači. Lze tak učinit zcela zdarma (při zadání „0“), nicméně interprety, jejichž hudba vás osloví, můžete podpořit i dobrovolným příspěvkem (name your price).

Fat-Suit - Equinox Sessions - Series One

Fat-Suit je skotský desetičlenný instrumentální ansámbl, jenž na EP Equinox Sessions přizval ke spolupráci čtyři sólové zpěváky. Fat-Suit může v některých ohledech připomínat Snarky Puppy s tím rozdílem, že oproti svým slavnějším americkým kolegům více tíhnou k popu a rocku. 

Dave Trenkel, Page Hundemer, Dave Storrs - Who’s Doing That? 

Studiový záznam oregonského tria pochází z roku 2007. Teprve nyní je však pro vás volně k dispozici trocha instrumentálního free jazzu v podání kláves, basy a bicích, nechybí ani spousta elektroniky. Na albu naleznete skladbu věnovanou pianistce a harfistce Alice Coltraneové, která zemřela týden před pořízením záznamu. 

Solar Sail Project - Solar Sail 

Dvojice multiinstrumentalistů z New Jersey poskytuje zdarma k poslechu album, jež žánrově vychází z fúze. Podle autorů se jedná o takzvaný chamber jazz. Komorní fúze v podání Solar Sail ale nemá daleko ani k rocku.  Na nahrávkách dominuje cello, jež v kombinaci s kytarou vytváří vkusnou a zajímavou barevnou strukturu. 


Louis Beaudoin-de la Sablonnière 

Neuspořádané entropie Kanaďana Louise Beaudoina jsou po předchozích tipech k poslechu trochu oříškem, ale pokud máte chuť na trochu volné kytarové improvizace, přijde vám tento odkaz vhod.

Alex Massa Plays Well With Others - Adventure #1 glaspie/haas

Na albu Adventure #1 naleznete kompozice trumpetisty Alexe Massy, klávesisty Briana Haase a také jednu vypůjčenou od jazzové ikony Milese Davise. Desku natočili Massa a Haas společně s bubeníkem Nikkim Glaspiem. Playing Well With Others vychází z Massovy osobní zkušenosti, kdy podnikl měsíční turné po Státech a v každém městě najal jiné hudebníky. 

The Flow - In The Flow

Zpět k fúzi. Debutové EP kalifornského sextetu těží z lety prověřené tradice – kombinace funku, soulu a R&B. Kapela se odkazuje ke „zlatým sedmdesátým”, novátorství tedy nečekejte. 

ROMÁN - ROMÁN

Ani poslední z tipů se nevyhýbá fúzi, tentokrát jazzrockové. Temperamentní a dynamickou desku nahrálo kvarteto z Argentiny, jedná se o starší počin z roku 2015. Vedle dominantního kytarového elementu na albu také figuruje sólová trubka. 

autor: Nela Dusová
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?