Miloš Kejř v Jazzotéce: V New Orleans nehrají jenom „pra-jazz“
Zajímá vás, jaká hudba baví Miloše Kejře, dnes už legendárního bubeníka a kapelníka skupiny J. J. Jazzmen? Chcete se dozvědět něco z historie jazzu od muzikanta, jenž se pohybuje na scéně už od 60. let? Laďte Jazzotéku.
Pořad uvedla písnička Do They Play Jazz In Heaven ze stejnojmenného jubilejního CD ke třicátému výročí založení kapely J. J. Jazzmen, vydaného v roce 2022.
„Zpívá samozřejmě naše současná zpěvačka Barbora Vágnerová. Skladbu napsal David Torkanowsky, dlouholetý doprovazeč Diany Reeves, ale neworleanský rodák,“ upřesňuje historii songu Miloš Kejř. Hostitel Martin Brunner pak ještě dodá, že Miloš Kejř převzal kapelnickou štafetu J. J. Jazzmen poté, co zesnul spoluzakladatel bandu Jan Jirucha.
Od chvály Jana Jiruchy, „který skvěle dělal repertoár Louise Armstronga“, se dostane host ke vzpomínce, že právě díky tomu pozvali pořadatelé kapelu J. J. Jazzmen v roce 2001 i do New Orleans, na oslavy stého výroční narození ikonického trumpetisty.
Kejř si poté zahrál v New Orleans ještě několikrát. Byť už ne s J. J. Jazzmen a na největším Jazz & Heritage Festivalu, ale na menším French Quarter Festivalu a s různými mezinárodními kapelami. Nebo na jam sessions s tamními známými, když si vyrazil do New Orleans jen tak soukromě na výlet.
Jazz začal Miloš Kejř hrát už mnohem dříve, než bicí nakonec vystudoval na Lidové konzervatoři („Ježkárně“):
„Konzervatoř jsem vystudoval až po vojně, ale už před ní jsem vystupoval s různými amatérskými dixielandovými kapelami. Trefil jsem se totiž do doby revivalismu, kdy u nás takových kapel byla spousta. Nejdříve jsem chodil na soukromé hodiny bicích k Pavlu Burdovi, teprve dodatečně jsem se na Ježkárně dovyučil.“
Velmi pestrá scéna
Volba hudebních srdcovek Miloše Kejře je od začátku jasná: „Budu pouštět muziku převážně z New Orleans, protože jsem tam byl desetkrát. Je tam zajímavá scéna, tak aby si lidé nemysleli, že se tam hraje jenom nějaký pra-jazz. Hraje se tam různorodá muzika.“
Jako první ukázka tak zazní Uptown Jazz Orchestra vedený Delfeayem Marsalisem. „To je úžasný big band. Kdykoliv jsem v New Orleans, tak si ho zaškrtnu v programu a jdu se na něj podívat.“
Různorodost neworleanské scény pak ještě host upřesní. „Hraje se tam všechno možný. Také latina, žije tam hodně Jihoameričanů. Vše snad kromě free jazzu a elektronické muziky.“
Čtěte také
Dodejme, že i free jazz a jazzová elektronika by se tam našla. Hned nás asi napadne třeba neworleanský rodák Christian Scott aTunde Adjuah, který s chutí s elektronikou pracoval. Nebo klub Sidebar, označovaný jako „epicentrum“ zdejších muzikantů věnujících se volné improvizaci a free jazzu. Ale to není chytání za slovo, spíše potvrzení slov o pestrosti scény.
Onu pestrost po big bandu reprezentuje nahrávka Bechetova standardu Broken Windmill v podání dua klarinetisty Evana Christophera a pianisty Toma McDermotta. „Oba jsou zajímaví tím, že s naší kapelou hostovali v Česku,“ pochlubí se Kejř.
Host podá i trefnou charakteristiku Evana Christophera: „Zatímco jiní klarinetisté jdou po rychlých bězích, on krásně pracuje s tónem a frázuje. Prostě hraje srdcem.“
Vy jste z Prahy?
Kejř má krom gustovní muziky v zásobě i zábavné příběhy:
„V souvislosti s Evanem jsem si vzpomněl na jednu přírodu. Vždy pořádá na konci French Quarter Festivalu tzv. výroční mezinárodní jam session. A nikdy mě nezapomněl pozvat. Vždy vystupuje první hodinu se svou kapelou, ve které hraje úžasný bubeník Shannon Powel, a pak ohlásí session. A jednou na jam session vyzval jako prvního mě. Říkal jsem si, ježíš, co já teď tady budu po Shannonovi předvádět. Ale už se nedalo nic dělat,“ vypráví.
A historka pokračuje: „Šteloval jsem si bicí, ohlédl se, a dva metry vedle mě stál Stanton Moore, úžasný bubeník a profesor na všech universitách. Úplně jsem se rozsypal. A pak mě napadlo říct: ‚Jé, já tě znám, já mám tvoji instruktážní video školu.‘ Odehrál jsem, dali jsme si pivo a on povídá: ‚Vy jste z Prahy? Já tam na podzim budu hrát.‘ Od té doby komunikujeme.“
Následuje třeba vyprávění o tom, jak má správný neworleanský funus vyvrcholit divokým mejdanem na oslavu nebožtíkova života. Ale víc už z milého povídání a poslouchání neprozradíme. Dopřejte si celou Jazzotéku v říjnové premiéře nebo kdykoliv později ze záznamu.
Související
-
New Orleans: do kolébky jazzu se život vrací jen pomalu
Zrušené jazzové festivaly, na kterých by se běžně vystřídalo půl milionu návštěvníků, zavřené jazzové kluby a prázdné ulice. New Orleans je jedno...
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.