New Orleans: do kolébky jazzu se život vrací jen pomalu
Zrušené jazzové festivaly, na kterých by se běžně vystřídalo půl milionu návštěvníků, zavřené jazzové kluby a prázdné ulice. New Orleans je jedno z nejhlasitějších a nejmuzikálnějších amerických měst. V březnu ale vše ze dne na den, z hodiny na hodinu umlklo. Půl roku poté už se pomalu život do města navrací, pár muzikantů opět hraje v ulicích. Poslouchejte říjnový Stop Time a naši reportáž z města jazzu!
Tisíce lidí, kteří se hudbou živí, jsou dál bez práce a vidina toho, že se vše vrátí zpět, je pořád v nedohlednu. Jak se s novými nařízeními potýkají jazzové kluby a jak vše zvládají samotní muzikanti? Stop Time tentokrát zavítal do jednoho z nejstarších jazzových klubů v centru New Orleansu - Fritzel's European Jazz Pub.
Jeho provoz řídí Češka - Kateřina Fultonová, tady známá jako „Kate“. Její manžel Mike Fulton hraje na trubku mimo jiné i u Fritzlů, jak klub familiérně nazýváme mezi sebou.
„Uvědomil jsem si, že jsme byli docela rozmazlení těmi skvělými pracovními podmínkami. New Orleans má nejvíce muzikantů, kteří se hudbou naplno živí, v celých Spojených státech. Já jsem jedním z nich, do doby před koronou jsem hrál 6 dní v týdnu, a kdybych chtěl, mohl bych hrát 7 dní. A najednou jsme bez práce, to je obrovský šok,“ popisuje těžkou situaci Mike, který mimochodem také nemoc covid-19 prodělal.
Ze dne na den zůstala bez práce i Katka: „Běžně to u nás v klubu vypadá tak, že je pořád plno. Nejvíce lidí chodí během víkendu, první show je ve 3 hodiny odpoledne a hraje se tak do dvou do tří do rána.“
Klub Fritzel's European Jazz Pub má v New Orleansu velmi dobrou polohu a také pověst.
Čtěte také
Jeho adresa je na slavné Bourbon Street a je jedním z posledních míst, kde se dá v této ulici plné všelijaké zábavy najít kvalitní jazz.
Muzikanti, kteří pravidelně v klubu vystupují, se znají dlouhá léta a fungují jako rozvětvená rodina. To, že se tak dlouhou dobu nemohou vidět a stát společně na jednom pódiu, je psychicky náročné pro všechny, shodují se Mike a Katka Fultonovi. Doufají, že se vše vrátí do normálu, i když si neodvažují odhadnout, jak dlouho uzavření města a klubů potrvá.
Mezitím alespoň občas klub vysílá prostřednictvím internetu, i tyto streamy totiž mají velký význam: „Musím říct, že i to bylo speciální, jen ten pocit, že se sejdete se všemi kamarády. Jen ten pocit, že víte, že tam někdo je, plus má žena seděla támhle v rohu a poctivě tleskala a podporovala nás,“ uzavírá pro Stop Time Mike Fulton.
Celou reportáž z neworleanského klubu poslouchejte ze záznamu.
Související
-
Jazzový skanzen? Navštívili jsme legendární klub Preservation Hall v New Orleans
Jazz a New Orleans patří k sobě bez nejmenších pochyb. Tady vše vzniklo a tady vše pokračuje dál. Je to ale opravdu tak?
-
Stop Time: Čeští jazzmeni hledají inspiraci v New Orleans
V červencovém díle reportážního pořadu Stop Time jsme se vydali do samé kolébky jazzu, do New Orleans na festival do Francouzské čtvrti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.