Peter Lipa a jeho splněný neworleanský sen

5. květen 2023

Hostem květnového Rozhovoru měsíce byl zpěvák, skladatel, dlouholetý dramaturg Bratislavských jazzových dní, moderátor a autor jazzových podcastů, Peter Lipa. Řeč byla především o jeho novém albu s názvem NOLA, které vyjde na konci května.

Neúnavný matador slovenské scény natáčel kolekci jedenácti skladeb v Bratislavě a v rodišti jazzu a blues, v New Orleans. Vlastně jde o pět písní, které si posluchač může vychutnat ve dvou verzích, slovenské a anglické. Neliší se přitom jen textem, obě verze zahrály různé sestavy. K bratislavskému natáčení Lipa přizval své osvědčené spolupracovníky z posledních let, třeba hráče na klávesové nástroje Martina „Majlo“ Štefánika, bubeníka Martina Fedora nebo svého syna, Petera Lipu jr. Anglickou verzi má na svědomí sestava složená z neworleanských hudebníků.

Čtěte také

Natáčením anglické verze si Lipa splnil, s vydatnou pomocí bubeníka a producenta Jamisona Rosse (Snarky Puppy ad.), svůj dlouholetý sen, stát se nějakým způsobem součástí proslulé hudební scény na deltě Mississippi. „Miluji to město, protože hudbou žije a dýchá. Všude, na každém kroku. French Quarter s okolím je místo, kde si každý večer stovky hudebníků hrají pro radost a pro radost diváků, kteří tam přicházejí právě proto,“ vyznává se Lipa.

Jaké jsou rizika práce s překlady písní, které dobře fungují v rodném jazyce? Jak se v čase rozvíjel Lipův vztah k New Orleans? V čem se lišila produkce slovenské a anglické verze alba? Má na prahu osmdesátky nějaký nový sen? Jak vzpomíná na svého někdejšího dvorního textaře, Milana Lasicu, jehož text s názvem Čosi pro desku NOLA zhudebnil? To vše se dozvíte při poslechu kompletního záznamu pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?