Podzim v Jazz Docku ve znamení jazzových špiček

4. říjen 2022

Po složitých covidových dobách chystá pražský klub Jazz Dock skutečně nabitý ročník svého nejprestižnějšího festivalu, který vzniká ve spolupráci s Prahou 5. K Vltavě zavítají ve dnech 3. – 9. listopadu hudebníci jako jsou Joe Lovano, Gretchen Parlato nebo americká kapela The Bad Plus.

O zahájení festivalu se postará 3. listopadu skladatel a klavírista Aaron Parks, který po sérii přesunutých koncertů představí svůj projekt Little Big. Aaron Parks se začal prosazovat na přelomu tisíciletí. Nejprve na sebe upozornil především jako sideman Terence Blancharda. Skutečného úspěchu dosáhl díky svému pátému albu Invisible Cinema, vydanému u prestižní společnosti Blue Note.

Voklání jazz vnese do festivalu nejprve česká zpěvačka Marta Kloučková, která na Jazz On5 pokřtí své nejnovější album Stopa Snu, a poté v USA žijící vokalistka Anna Kolchina.

Energický funk a soul s prvky brass music a jazzu přiveze do Prahy renomovaná brooklynská kapela Huntertones. Její členové používají postupy neworleánských groovů nesených suzafonem, ostré funkové kytarové rify a skvěle zaranžované dechové sazby. Vystupují často s různými vokalisty a tentokrát si na turné přizvali famózního Akie Bermisse. Tento zpěvák a pianista disponuje charismatickým vokálem někde na pomezí Donnyho Hathawaye a Toma Waitse. 

Závěrečné tři dny festivalu slibují setkání hvězd- Nejdříve pódium ovládne velikán světového saxofonu Joe Lovano. Je jeden z nejvlivnějších saxofonistů moderního jazzu, který shrnuje odkaz velkých hráčů 50. a 60. let, jako byli Coleman Hawkins, Lester Young, Dexter Gordon či John Coltrane. Lze čekat repertoárový průřez tvorby Joe Lovana a také na některé zbrusu nové skladby ve špičkovém podání elitní jazzové kapely. Lovanovými partnery budou hudebníci tria Marcina Wasilewského, s nimiž vydal album Arctic Riff.

O den později, tedy 8. listopadu, vystoupí originální americká zpěvačka a skladatelka Gretchen Parlato. Zhruba od roku 2000 si tato oceňovaná umělkyně právem vysloužila pověst jedné z nejoriginálnějších zpěvaček své generace. Pro svůj první koncert v Jazz Docku přiváží repertoár nového alba Flor.

Samotný závěr festivalu bude zároveň jedním z jeho vrcholů. Do Jazz Docku se vrátí jedinečná a originální kapela The Bad Plus, která přijíždí po delším čase ve zcela obměněné podobě, v kvartetu se saxofonem a elektrickou kytarou. Jejich hudba se vyhýbá jakémukoliv škatulkování a hledá neustále způsoby, jak překlenout pravidla a hranice žánrů a technik.

Program festivalu Jazz on 5:

03/11 – 20:00 – AARON PARKS LITTLE BIG (USA)

04/11 – 19:00 – MARTA KLOUČKOVÁ QUINTET – KŘEST ALBA

04/11 – 22:00 – THE BLADDERSTONES – 10 LET!

05/11 – 19:00 – ANNA KOLCHINA QUARTET (USA/CZ)

05/11 – 22:00 – HUNTERTONES ft. AKIE BERMISS (USA)

06/11 – 18:00 – CZECH JAZZ EVENING

07/11 – 20:00 – JOE LOVANO ft. THE MARCIN WASILEWSKI TRIO (USA/PL)

08/11 – 20:00 – GRETCHEN PARLATO (USA)

09/11 – 20:00 – THE BAD PLUS (USA)

autor: Petr Vidomus
Spustit audio

Související