Shai Maestro: Pianista z líhně Avishaie Cohena míří do Prahy

Bezpochyby hlavní hvězdou blížícího se ČRo Jazz Festu bude vystoupení izraelského pianisty Shaie Maestra. V klubu Jazz Dock zahraje 21. listopadu hlavně repertoár z nové desky The Dream Thief. Poslechněte si záznam pořadu Jazz Profil o této všestranné osobnosti současného jazzu!

Shai Maestro se narodil 5. února roku 1987. Na piano začal hrát v pěti letech a od počátku to byl vzorný a úspěšný student. Prestižní Thelma Yellin High School absolvoval s vyznamenáním a opakovaně v letech 2002 a 2003 zvítězil v izraelské národní soutěži jazzových souborů.

Čtěte takéČRo Jazz Fest přiveze pianovou špičku Shaie Maestra i britský punk-jazz

Jako student s mimořádným talentem, stipendista Americko-izraelského kulturního fondu, absolvoval pětitýdenní letní studijní program na bostonské Berklee College of Music, která mu nabídla stipendium i na kompletní denní studium. Maestro odmítl.

„To rozhodnutí bylo kombinací mé vnitřní intuice i hlasu mé mámy. Chtěl jsem opustit školu před maturitou, bylo mi nějakých sedmnáct let, a lákala mě představa, že přijedu na Berklee jako zázračné dítě.“

„Byla to máma, která mi řekla, abych to bral s rezervou, nejdříve odmaturoval a pak se tam teprve vypravil. Prokázala mi tak velkou službu, uvědomil jsem si, že mým posláním není na někoho dělat dojem, jako spíš hledat svou cestu k opravdovosti,“ vzpomíná Shai.

Shoda okolností tomu chtěla, že několik týdnů po tomto osudovém rozhodnutí Shaiovi zavolal kontrabasista Avishai Cohen, že hledá pianistu do svého tria. Po boku Cohena a bubeníka Marka Guiliany strávil Maestro plodných šest let, koncertováním po celém světě a na prestižních jazzových přehlídkách získal slušné renomé a figuruje na čtyřech Cohenových nahrávkách. Maestrovo piano je tak navždy spojeno s notoricky známými Cohenovými hity.

Shai Maestro už v ČR vystupoval vícekrát. Na ČRo Jazz Festu zahraje s bubeníkem Ofri Nehemyou a dánským basistou Jasperem Høibym. Detaily o akci se dozvíte zde.

autor: zpr
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.