Uloveno na síti: Hlásíme letní jazzové bouřky

3. červenec 2024

Mluvíme-li o počasí, mohou být bouře samozřejmě nebezpečné a výstrahy jsou na místě. Jazzové bouřky ale vždy osvěží a pročistí vzduch. Platí to pro rozmáchlou „ekologickou“ bigbandovou suitu Mikea Holbera i vyznání Nasheeta Waitse městu New York. A Catharine Cary zabaví děti na prázdninách, když venku leje.

Mike Holober & The Gotham Jazz Orchestra – This Rock We’re On: Imaginary Letters

Možná jedna z nejdůležitějších letošních desek, rozhodně alespoň v bigbandovém ranku. Respektovaný americký skladatel, aranžér a pianista tentokrát pro svůj bigband vytvořil suitu, ve které se potkává krása s varováním.

Pročetl si totiž díla několika environmentalistů a ekologů a pochopil, že osud přírody i lidstva je na hraně. Hudbou a také verši, prezentuje se zde totiž i jako autor textů, obdivuje krásu přírody a zároveň vypsal strach z apokalypsy. Interpretaci zpívaných částí svěřil brazilské, v NYC působící vokalistce Jamile Staevie Ayres.

Līva Dumpe – Tālskatis

V přírodě ještě zůstaňme. Inspirovala totiž i pozoruhodný debut lotyšské zpěvačky, pianistky, improvizátorky a skladatelky Līvy Dumpe: „Mám takový rituál. Kdykoliv se vrátím domů na lotyšský venkov, vezmu dědečkův monokulár, v lotyšštině tālskatis, a vyrazím pozorovat divokou přírodu Baltu.“

Nešlo ovšem o jedinou inspiraci. Například Fight mini-symphony napsala Līva pod vlivem hrůzy z ruské invaze na Ukrajinu, která jí připomněla i děsivou atmosféru ruské okupace Lotyšska.

Glasshopper – I’m Not Telling You Anything

Londýnské trio Glasshopper neztrácí ani po deseti letech existence hravost. A dar spojovat volnou improvizaci i neprvoplánové kompozice s melodickou přítulností a rytmickou chytlavostí. Sami „Luční koníci“ svůj styl označují jako post-rock jazz a mezi inspirátory jmenují jedním dechem Jana Garbarka, Evana Parkera i Radiohead. A opravdu bujaře poskakují z jedné žánrové traviny na druhou.

Převážně radostně působící muzika přitom nevznikla za veselých okolností. „Vlastně jsem většinu motivů napsal během krátkého autorského šílenství, po rozpadu dlouholetého vztahu,“ svěřil se saxofonista Jonathan Chang. Optimismus je prostě nejlepší lék.

Thomasz Stanko Qartet – September Night

Label ECM přichystal krásnou vzpomínku na jednoho z nejdůležitějších polských jazzmanů. Poprvé vychází archivní záznam koncertu uskutečněného před dvěma dekádami v Mnichově. Vydavatel a producent Manfred Eicher označil tohle období Stankova kvarteta i konkrétní vystoupení za vrcholné. Není proč mu nevěřit.

Nasheet Waits – New York Love Letter (Bitter Sweet)

Nasheet Waits patří k těm hodně zaměstnaným bubeníkům. Je dvorním spoluhráčem Jasona Morana, ale hraje s plejádou leaderů jako Ralph Alessi, trumpetista Avishai Cohen, Christian McBride, Fred Hersch atd. atd. Ve stejný den jako tohle album vydává i nový titul s klavírním triem Tarbaby – You Think This America.

Kvůli své zaměstnanosti se dobral ke třetímu kapelnickému titulu za dlouhou kariéru až během končící pandemie. Když měl míň závazků, ale když už se během volnějších restrikcí daly pořádat malé koncerty pod širákem. Do svého „Hořkosladkého milostného dopisu New Yorku“, natočeného živě v Central Parku, vložil „pocity ze života ve městě, včetně vzpomínek na dětství“. S vyznáním mu pomohli saxofonista Mark Turner, vibrafonista Steve Nelson a basista Rashaan Carter.

Catharine Cary - AIR CAKEand other summery occupations

Léto patří prázdninám a dětem. Na závěr si dopřejme jedno „dětské“ album, přinášející skvělý návod, jak tvůrčí (anglofonní)caparty zabavit.

Catharine Cary není jazzwoman. Jde o všestrannou umělkyni a performerku, narozenou v New Yorku a působící v Paříži, jejímž programem je vnášet improvizaci do výtvarného umění i literatury. Na nahrávce „Koláč ze vzduchu a další letní zaměstnání“ spojila správně potrhlé příběhy, spontánně vymyšlené pro malého synovce, s jazzovou improvizací. Funguje to skvěle. A také inspiruje k vymýšlení vlastních příběhů, ve kterých se mohou vyřádit i nejmenší muzikanti a vypravěči.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.