Uloveno na síti: Rolničky, kdopak vám dal jazz?

8. prosinec 2021

V měsíci nejsentimentálnějších svátků asi nemůžeme vynechat vánoční alba, vždyť s nimi přišli i Ibrahim Maalouf a Norah Jones. Ale už kvůli rovnováze dojde i na nahrávky servírované bez cukroví a přeslazeného punče, třeba v režii Sary Serpa.

Norah Jones – I Dream Of Christmas

„Vždy jsem měla ráda vánoční hudbu, ale nikdy jsem netíhla k tomu natočit nějakou vlastní. Až doteď. Loni před svátky během lockdownu jsem se přistihla, jak poslouchám desky James Brown’s Funky Christmas a Elvis’s Christmas Album, abych si navodila atmosféru pohody. A v lednu 2021 jsem začala vážně přemýšlet o vlastní vánoční desce. Přineslo mi to radost z práce a možnost na něco se těšit,“ pravila Norah Jones a jak řekla, tak učinila.

Dobré na tom je, že se neomezila jen na standardy, i když těch je na desce také dostatek včetně White Christmas, a zkomponovala sama nebo ve spolupráci s producentem a saxofonistou Leonem Michelsem šest nových vánočních kousků. Vítaně jimi oživila věčně omílaný sváteční repertoár.

Ibrahim Maalouf – First Noel

Proti vánočnímu kouzlu není imunní ani mág orientálně-okcidentálních fúzí a mikrotónových intervalů. Vystřihl rovnou dvojalbum sezónních melodií. Pětadvacet osobitých reinterpretací klasických kusů a tři kompozice vlastní.

„Moje vzpomínky na Vánoce jsou plné nádherných momentů a chtěl jsem zůstat věrný magii těch chvil. Cítil jsem, že přišla moje chvíle nabídnout vlastní verzi sváteční klasiky, a dát jí trochu méně dětskou, více hudební a spirituální dimenzi… Ale taky jsem tu desku točil pro svého syna Naela, pro kterého budou Vánoce 2021 těmi prvními. A pro babičku Odettu, která nás letos opustila, ale se kterou jsme sdíleli poslední z jejích devětadevadesáti Vánoc. Dělí je od sebe celé století, ale kouzlo Vánoc zůstává stejné,“ ozřejmil trumpetista důvody k natočení desky.

Wadada Leo Smith, Jack DeJohnette And Vijay Iyer - A Love Sonnet For Billie Holiday

Legendární a stále mladicky tvůrčí trumpetista Wadada Leo Smith oslaví 18. prosince 2021 kulaté, osmdesáté narozeniny, ale dárek nadělil on svým ctitelům. I když sám musel mít ze zasvěcené improvizační komunikace s prověřenými spoluhráči ohromnou radost. Jak stejně legendárního vrstevníka Jacka DeJohnettea, tak „mladou krev“ padesátníka Vijaye Iyera zná z různých verzí svého Golden Quarteta. S Vijayem natočil i album v duu. Proč si tedy nestřihnout „zlaté trio“? Díky absenci basy získala hudba mimořádnou vzdušnost a volného prostoru si užívá zvláště král rytmické vynalézavosti DeJohnette.

Sara Serpa & Emmanuel Iduma – Intimate Strangers

Portugalská zpěvačka, skladatelka a improvizátorka Sara Serpa zprostředkovala inspirativní setkání hudby s literaturou. S nigerijským spisovatelem Emmanuelem Idumou, který pro nahrávku dodal krom mluveného slova a knihy A Stranger’s Pose coby předlohy také terénní nahrávky ze svých cest, vytvořila působivou koláž na téma putování, domova, migrace, smutku i opouštění. Jedna z nejpůsobivějších nahrávek (minimálně) konce roku!

Jelle Van Giel Group – Thirs Story

Antverpská kapela bubeníka a skladatele Jelleho Van Giela si vybrala pro třetí album témata burcující, včetně „absurdního nárustu digitalizace, dezinformací, současné pandemie a ochrany přírody“. Jak o tom ostatně svědčí už názvy náladotvorných kusů Pandemica či The Internet Is My Mentor. Nejde ovšem o „depku“, spíše o hudbu povzbudivou. Album je také zajímavé po aranžérské stránce a méně obvyklým obsazením, kdy Jelle Van Giel zapojuje do soundu vedle obligátní rytmiky a dechových nástrojů třeba steel kytaru a slide kytaru Tima Finoulsta.

Tenderlonious – Still Flute

Jeden z hybatelů londýnského jazzového undergroundu Ed Cawthorne alias Tenderlonious, mimo jiné kapelník formace Ruby Rushton a majitel labelu 22a, se pokusil dát na jedinou desku všechny hudební lásky, kterým se v poslední době věnoval. Jazzové flétnové improvizace, fúzi s deephousem, electro funk i hindustánskou rágu, k jakým přičichl během spolupráce s pákistánským ansámblem Jaubi. Ejhle, na té zdánlivě nesourodé směsi není nic křečovitého, pořád totiž jde o Tenderloniovu flétnu.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...