Video: Luboš Soukup exceloval na ČRo Jazz Festu. Sledujte kompletní záznam

15. prosinec 2019

Vystoupení Luboše Soukupa a spol. v rámci 8. ročníku ČRo Jazz Festu se opravdu vydařilo. Přímému zážitku se sice nic nevyrovná, užít si jej nyní ale můžete ze z kompletního videozáznamu, který jsme v pražském Jazz Docku pořídili!

Pro koncert, kterým vlastně v rámci festivalu předskakoval hvězdnému Donnymu McCaslinovi (krátce jej zahlédneme v publiku), vybral Luboš Soukup především repertoár ze svého zatím posledního alba Země (2017). Mimoděk tak ukázal, že zvolené skladby hravě obstojí i bez hvězdného Lionela Louekeho.

SLEDUJTE KOMPLETNÍ ZÁZNAM: 

A vlastně bez kytary vůbec. Původně měl s kvartetem hostovat David Dorůžka, pro nemoc se však musel omluvit. Přesto čtveřice vyplňuje zvukový prostor s naprostou jistotou, bez sebemenšího pocitu „absence“ byť jediného tónu. A to i když detailně známe studiové verze kompozic.

Mimořádně zajímavé pak je slyšet momenty dosud na deskách nevydané. Novou Soukupovu tvorbu reprezentuje například kompozice Flying Over The Lake Of Nara.

O sofistikovaném melodickém cítění i vytříbenosti Soukupova tónu už bylo napsáno dost, stejně tak o jeho autorské invenci. Saxofonista si navíc umí vybrat i vhodné spoluhráče. Vůbec není divu, že z Dánska přizval svého pravidelného spolupracovníka, bubeníka Mortena Haesuma. Jeho decentní rytmické zdobení dokonale sedí ke kontemplativní estetice Soukupovy hudby. Zároveň však umí i razantní, rytmicky nelehce proměnlivé kusy jako třeba The Circus Is Back In Town.

Do sestavy ovšem výborně zapadli i méně častí, ale zdejšími koncerty v minulosti již dobře sehraní Soukupovi spoluhráči Vít Kříšťan a Rastislav Uhrík. Uhrík zasvěceně vtáhne posluchače do nálady už úvodním sólovým „velebným rozjezdem“ skladby Shikara. Křišťanovy komplexní, dokonale vyvážené harmonie i lahodně melodické vyhrávky se chválí samy.

Luboš Soukup na ČRo Jazz fest

Ale proč dlouze opisovat něco, co je při sledování koncertního videa, pořízeného týmem ČRo Jazz, naprosto zřejmé. Přesvědčit se můžete na vlastní oči a uši.

Luboš Soukup International Quartet

Luboš Soukup – tenorový, resp. sopránový saxofon

Vít Křišťan – piano

Rastislav Uhrík – kontrabas

Morten Haesum – bicí nástroje

Playlist

1. Shikara
2. Dark Shark
3. Země
4. Flying over the Lake of Nara
5. Prá
6. C
7. The Circus is Back in Town

Spustit audio

Související