Zaručené jazzové rady Matěje Belka. Startuje podcast Jazz do kapsy

26. duben 2022

Matěj Belko přináší porci zaručených jazzových rad pro vaše ucho. Desetidílný satirický podcast Jazz do kapsy slibuje setkání s hosty, na které se v jazzových časopisech zapomnělo. Podíváme se na zoubek pojmu „najazzlost“, zjistíme, proč se z gastrojazzu stal nový underground, nebo zda lze tradiční jazz uchránit před moderními trendy. Nebudou chybět ani historky kapelního řidiče.

Od 3. května startuje na Českém rozhlase Jazz nový satiricko-vzdělávací podcast Jazz do kapsy. Každé úterý v 10:00 v něm Matěj Belko přinese setkání s reálnými i méně reálnými hosty.

Jak být správným jazzmanem, jak vydělat na jam session, jak docenit gastro jazz… to jsou jen některá ze zásadních témat, na která si posvítí Matěj Belko, hudebník ceněný pro spolupráci s Davidem Kollerem, Lenkou Dusilovou nebo s Vladimírem Mišíkem. Belko je známý svým suchým humorem, ale i pozorovacím talentem, s nímž nahlíží pod pokličku hudebního dění. Díky těmto vlastnostem se stal v podstatě youtuberem, mimo jiné v sérii Kumšt.

„Podcast o lidech, na které se v jazzových časopisech zapomnělo.“

„Kromě hraní, skládání, hudební produkce a fanouškovství mě baví pozorovat různé muzikantské stereotypy a dění okolo. Svět jazzu se někdy bere dost vážně, a to je přesně něco pro mě: v tomto podcastu se na jazz podíváme trochu jinak,“ říká Belko. „Popovídáme si o něm se zajímavými lidmi, z nichž některé skutečně svět neviděl… jako třeba se zástupcem jazzové policie, se scatovým textařem, nebo s vynálezcem jam session.“

Čtěte také

V podcastu Jazz do kapsy se můžete těšit na pravidelné rubriky Rozhovor u klavíru a Lick týdne. Lick je krátká hudební fráze užívaná muzikanty při improvizaci. Pro někoho klišé, pro jiného nezbytná součást prezentace. Své oblíbené jazzové licky nám v podcastu představí speciální hosté Ondřej Pivec, Beata Hlavenková, Markéta Foukalová nebo Marcel Bárta.

Připravil: Matěj Belko
Dramaturgie: Petr Vidomus
Zvuk: Jan Šrajer
Hosté: Ondřej Pivec, Beata Hlavenková, Markéta Foukalová Marcel Bárta a další

Jazz do kapsy poslouchejte na ČRo Jazz od 3. května každé úterý v 10:00 (repríza v sobotu v 10:00). Každé úterý přistane nový díl na webu jazz.rozhlas.cz, v mobilní aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.

Podívejte se na teaser k podcastu Jazz do kapsy:

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.