Emil Viklický & Pavel Hrubý: Co se stalo mezi námi

11. únor 2021

Ačkoli Emil Viklický s Pavlem Hrubým se potkávali osobně již delší čas, k hudební spolupráci došlo nyní poprvé. Na komorně laděném albu Between Us v nezvyklém složení piano a basklarinet. Právě o něm byla řeč v Jazzových novinkách.

„Při focení jazzových muzikantů v Karlíně před dvěma lety mi Pavel věnoval CD skladeb Zdeňka Lukáše,“ vzpomíná v rozhovoru Viklický na začátek spolupráce. „Nejvíc mě zaujala právě skladba s Pavlovým basklarinetem.“ Pianista v pořadu zavzpomínal také  na dnes takřka zapomenuté Duo Boemi di Praga, ve kterém hrál na basklarinet Josef Horák a na klavír Emma Kovárnová, jež pro něj bylo inspirativní v 60. letech. 

Jak Hrubý, tak Viklický mají bohaté zkušenosti s formátem dua. Konkrétně na této práci si Pavel Hrubý pochvaloval Viklického „schopnost harmonizace a reharmonizace“ v daném okamžiku přímo ve studiu. „Málokdy se stane, aby můj kolega do mé melodie hrál harmonie, které v duchu slyším. Jde o absolutní synchronicitu, pro kterou hudbu dělám,“ říká saxofonista a klarinetista. 

Na albu Between Us se nachází pět Viklického skladeb, tři Hrubého kusy, tři společné improvizace a jeden cover. „Přímo ve studiu vznikly nejen ony tři improvizace, ale vlastně tam vykrystalizovala i jedna moje psaná skladba. Objevil jsem ji až během natáčení v pouzdře basklarinetu, a nakonec se stala titulní věcí alba Between Us,“ dodává Hrubý. 

Zmíněným coverem je balada I Can’t Stop Loving You od countryového zpěváka Dona Gibsona, kterou zpívali Ray Charles, Roy Orbison či Frank Sinatra. Podle Viklického šlo o spontánně zařazený titul. „Vůbec jsem nepočítal s tím, že budu hrát sám, nic jsem si nepřipravil. Druhý den při poslechu nahrávek navrhl producent Alexej Charvát, ať každý nahrajeme jedno sólo. Přešel jsem z režie ke koncertnímu křídlu a ruce samy začaly hrát gospelovou verzi této skladby,“ říká Viklický. 

Kompletní rozhovor s oběma protagonisty alba najdete v záznamu pořadu. 

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?