Jon Batiste: portrét zázračného dítěte a jazzové celebrity dneška

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy John Batiste před slavným jazzovým klubem Village Vanguard

Únorový Jazz Profil věnujeme další výrazné jazzové osobnosti současnosti. Pokud ještě neznáte tvorbu pianisty Jona Batista, měli byste to co nejdříve napravit! 

Jon Batiste se narodil v příměstském městě New Orleans s názvem Kenner do rodiny s bohatou hudební tradicí. V rodinné kapele Batiste Brothers Band se také datují počátky jeho kariéry ‒ od osmi tam hrál na bicí, aby v jedenácti přesedlal k pianu.

Už jako teenager vzbuzoval obdiv svým neobyčejným talentem a společně s jiným spřízněným zázračným dítkem, Trombone Shortym, studoval v New Orleans Center For Creative Arts.

V kapelou Stay Human v show komika Stephena Colberta:

Sám jako lídr debutoval v sedmnácti, deskou s názvem Times In New Orleans, na níž hostovali další neworleanští talenti ‒ třeba bubeník Jason Marsalis nebo trumpetista Christian Scott.

V roce 2004 dokončil studia v New Orleans a přestěhoval se do New Yorku, kde pokračoval na prestižní umělecké škole Juilliard School, a také založil své pianové trio a rozšířenou kvintetní formaci, která dostala jméno Stay Human. 

O dva roky později už křižoval svět, koncertoval na pódiích v Jihoafrické republice, v evropských metropolích ‒ Londýně, Lisabonu nebo Paříži ‒ a samozřejmě na různých místech ve Spojených státech.

Jon Batiste

Obzvláštní význam v Batisteově profesionálním životě měl jeho debut v amsterdamské královské koncertní síni Concertgebouw. Tohle vystoupení spojil také s mistrovskými kurzy, které vedl v nizozemských městských školách a znevýhodněných lokalitách. V reakci na to přišlo první pozvání do domácí Carnegie Hall.

Všestranný umělec

Z Jonathana Batistea pak docela brzy vyrostla jazzová celebrita. Do svého seznamu 30 pod 30 jej v roce 2016 zahrnul časopis Forbes. Účinkuje v reklamách ‒ propaguje banku, chytré hodinky, luxusní auto a řadu módních značek (je to zkrátka elegantní mladík). 

Aby toho nebylo málo, kapela Stay Human je od září roku 2015 pravidelně k vidění v televizi, a ne ledajaké, jde o slovutnou CBS a atraktivní pořad The Late Show se Stephenem Colbertem.

Batistova parta už takto doprovodila třeba Billyho Joela, Wyntona Marsalise, Johna Legenda a další. Jonathan prorazil i jako herec, účinkoval v seriálu HBO s názvem Treme nebo ve filmu Red Hook Summer režiséra Spikea Leeho.

Jon Batiste doprovází zpěvačku Tori Kelly v úpravě slavného gospelu: 

Zatím poslední dva přírůstky v Batistově sólové diskografii dávají nasát jedinečnou atmosféru legendárního newyorského klubu Village Vangaurd. Nejsilnější zážitek spojený s tímto místem má prý ze společného hraní s trumpetistou Royem Hargrovem. Bylo to v roce 2008 a Jon s ním poprvé stanul na tamním pódiu: 

„Chtěl jsem ten večer ze sebe vydat maximum možného. Byl to člověk, ke kterému jsem hodně vzhlížel, zvlášť pro jeho schopnost hrát různé styly, v různých kontextech, ať už to byl jazz, neo-soul nebo hip hop,“ vzpomíná Jonathan na nedávno zesnulého Hargrova. 

Jak tráví Jon Batiste neděle a co jsou „Love Riots“? Dozvíte se při poslechu kompletního záznamu pořadu.

autor: zpr
Spustit audio