Uloveno na síti: Májová jazzová záplava

3. květen 2018
Portico Quartet

Nels Cline, Portico Quartet, Safety Squad. Na síti se prohání další várka pestrého nového jazzu, vybrali jsme alespoň šest čerstvých tipů.

Portico Quartet – Untitled (AITAOA #2)

Jak naznačuje podtitul „alba bez titulu“, zkratka AITAOA No. 2, Portico pořídili nahrávku během stejných sessions jako vydařené loňské album Art in the Age of Automation. Zdůrazňují ovšem, že nejde o žádné zbytky, ale kompozice srovnatelné kvality jako na předchozím počinu.

„Při realizaci AITAOA jsme museli nechat stranou spoustu muziky, která by vydala na další album. A čím více jsme tyhle opuštěné tracky poslouchali, tím více jsme je chtěli sdílet s našimi posluchači,“ vysvětluje Duncan Bellamy.

Nels Cline 4 –  Currents, Constellations

Originální kytarista Nels Cline, známý minimálně ze dvou světů – z planety alternativního rocku např. díky hraní s kapelou Wilco a z jazzových konstelací díky vlastním projektům či spolupráci s Medeski, Martin & Wood – má novou kapelu.

Jmenuje se prostě Nels Cline 4 a navazuje na duo s dalším šestistrunným kouzelníkem Julianem Lagem (Gary Burton, John Zorn). Pánové si totiž řekli, jak cituje tisková zpráva Blue Note: „Ve dvou je to síla, a co bychom teprve mohli dělat, kdybychom měli rytmickou sekci?“ Ono „co by mohli“ už je na světě.

Jamie Baum Septet + – Bridges

K vydání (na 18. května) je připraveno šesté kapelnické album americké flétnistky Jamie Baum a už nyní můžeme okusit dvě kompozice. Co máme hledat pod oním „+“, krom tušení, že nahrávka nabídne členitá a bohatá aranžmá?

„Zjistila jsem, že existují velmi hluboké vazby, jdoucí napříč staletími, spojující určité styly židovské hudby (mojí nejranější inspirace) s muzikou muslimskou – arabskou a hinduistickou – a jihoasijskou,“ vysvětluje autorka duchovní podtext alba Bridges (Mosty), který si „vůbec neprotiřečí se základy jazzové identity“.

Na desce se přirozeně potkávají například chicagský trumpetista a vokalista Amir ElSaffar, spojující jazzové kořeny s odkazem tradiční arabské hudby, nebo perkusista Navin Chetti s nepálskými konexemi.

Jeff Williams – Lifelike

Jeff Williams patří k americkým bubenickým legendám, vždyť má za sebou i spolupráci se Stanem Getzem. Vždy ho to ovšem táhlo do Evropy, už v roce 1974 točil pro ECM album s krajanem Richiem Beirachem. V poslední době se cítí lépe v londýnském zázemí, kde – konkrétně na pódiu prestižního Vortex Jazzu Clubu – vznikla i zlehka experimentující nahrávka Lifelike.

Williams tu hraje s akustickým sextetem, ve kterém exceluje v roli zvláštního hosta lisabonský trumpetista Gonçalo Marquez. „Některé kompozice sice pocházejí z různých dob (můžeme je slyšet na deskách The Listener a Another Time, zde jsou v bohatším aranžmá, pozn. aut.), ale většinu jsem napsal docela nedávno,“ upřesňuje autor a kapelník.

Kristjan Randalu – Absence

Tvorba pianisty a skladatele Kristjana Randalu, o kterém se velmi pochvalně vyjádřil i Herbie Hancock, dokazuje, že estonská scéna by se snadno a brzy mohla emancipovat v rámci skandinávského jazzového prostoru.

Producent Manfred Eicher si pro svoji firmu ECM vybral unikátní sestavu s americkým kytaristou Benem Monderem (Lee Konitz, Paul Motian či Donny McCaslin). S Kristjanem jsou již dlouho sehraní, na YouTube lze dohledat živé snímky v duu z roku 2010 či Monderovo hostování s Kristjanovým triem třeba v roce 2016. A také s finským bubeníkem Markku Ounaskarim, stálým pianistovým spoluhráčem. Výsledek zní prostě seversky fantaskně a fantasticky.

Safety Squad – Into the Danger Zone

Už obal druhé desky původně desetičlenného (na desce navíc rozšířeného na plný tucet) fusion bandu z Ohia naznačuje, že se tu někdo snaží dělat muziku přitažlivou i pro (nej)mladší publikum. A daří se to.

Nálada je hodně „acid“, skladby nakažlivě taneční a s přehlednými melodiemi. Ale nelekejme se, muzika je přitom dostatečně dospělá a samozřejmě skvěle zahraná.