Vinyl Story: Laco Deczi na archivních rozhlasových nahrávkách
Ať už vnímáme Laca Decziho jako enfant terrible české jazzové scény nebo jako žijícího klasika, jisté je, že setkání s ním neuniknul snad žádný hudební fanoušek. Obdivuhodná je nejen vitalita, se kterou neustále podniká nové koncertní šňůry, ale i hráčské schopnosti, které jej (zdá se) neopouštějí.
Velký podíl na tom pravděpodobně mají i spoluhráči, leckdy o dvě generace mladší. Rozhodli jsme se tedy Lacovi pogratulovat k 85. narozeninám speciálním vydáním pořadu Vinyl Story.
Tentokrát by to tedy spíše měla být „Tape Story“. Prohledali jsme archiv Českého rozhlasu a našli řadu zajímavých snímků. Jsme si celkem jisti, že některé z nich nebyly v rádiu hrány i několik desetiletí.
Čtěte také
Všeobecně je známo, že někdejší pracovníci Československého rozhlasu řadu starých jazzových záznamů smazali. Týkalo se to např. nahrávek muzikantů, kteří z ČSSR emigrovali za hranice všedních dnů. Rozhlasový archiv ale pořád skýtá spoustu pokladů - např. nahrávky z 1. Mezinárodního jazzového festivalu v Praze, který se konal v roce 1964. Laco Deczi zde vystoupil jako člen kapely SHQ - tehdy bez Karla Velebného, ale ještě s Janem Konopáskem na saxofon. A se zvláštním hostem, německým pianistou Joachimem Kühnem. Je to patrně první Decziho rozhlasový záznam.
Zlatá éra JOČRu
Z období, kdy JOČRu pevnou rukou vládnul Karel Krautgartner, jsme vybrali skladbu polského pianisty Wojciecha Karolaka - a také verzi standardu On Green Dolphin Street, kterou Deczi nahrál s tehdejším Jazzovým studiem Luďka Holana (v podstatě tedy s rytmikou JOČRu).
Na rozhlasový big band byla personálně navázána i sestava Lacovy kapely Jazz Cellula, která v 70. letech nahrála legendární album Oheň až požár (1976) a stejnojmenné album v r. 1978. Z tohoto období je v archivu k nalezení koncertní záznam z Pražských jazzových dní 1976 - skladbu Polobotka jsme vybrali, přestože neobsahuje trumpetové sólo. Energii, se kterou Decziho kapela tehdy hrála, se ale podařilo zachytit výborně.Čtěte také
Rámec pořadu tvoří dvě verze „porevoluční“ Celluly. Ta první je z roku 1991 - záznamy v archivu v tomto případě nehovoří o sestavě kapely. Což je úkol pro pamětníky nebo budoucí (současné?) Decziovské badatele - New York Cellula léta neměla pevnou sestavu a skupinou prošel nejeden zajímavý muzikant. Některých turné se neúčastnil ani Lacův syn, bubeník Vaico.
Ten ovšem hraje na nahrávce závěrečné. Český rozhlas ji pořídil v r. 2018 na festivalu Mladí ladí jazz. V sestavě Celluly tu najdeme Michaela Krásného (tehdy čtyřiatřicetiletého) a Jana Uviru (pětadvacetiletého), kapelník ten rok oslavil osmdesátku.
Související
-
Vinyl Story: příběh Celluly Laca Decziho
Když trumpetista Laco Deczi natáčel album s názvem Jazz Cellula, měl už za sebou úctyhodnou muzikantskou kariéru. Poslechněte si listopadové vydání Vinyl Story!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka