Vinyl Story: Půlstoletí s Weather Report

Květnový díl pořadu Vinyl Story je věnován 50. výročí vydání první desky skupiny Weather Report. Eponymní album této kapely vyšlo 12. 5. 1971 u vydavatelství Columbia a stalo se takřka synonymem rodícího se jazzrocku.

Skupin, vzešlých z líhně Milese Davise, vzniklo samozřejmě velmi mnoho. Skupina Weather Report byla OVŠEM výjimečná tím, že se v ní sešli hned tři Davisovi bývalí spoluhráči: Joe Zawinul, Wayne Shorter a Miroslav Vitouš. 

Shorter a Zawinul se znali ovšem daleko déle, poprvé se potkali při natáčení desky Maynarda Fergusona v roce 1959. Následně pak samozřejmě na deskách Milese Davise In a Silent Way a Bitches Brew. 

Vitouš pak nahrával v roce 1970 Waynu Shorterovi album Super Nova a na oplátku chtěl Shortera na svoji sólovou desku Infinite Search, což Shorter kvůli nahrávání s Davisem odmítl. Společně se všichni tři potkali na sólové desce Zawinula s názvem Zawinul, natáčené v létě 1970.

Na eponymním albu Weather Report se podílelo hned několik bubeníků a hráčů na perkuse. Na prvních zkouškách kapely hrál dokonce i Billy Cobham, na nahrávání první desky byl ale osloven Alphonse Mouzon, Airto Moreira, Don Alias a Barbara Burton. Barbara Burton nahrála celé album a až poté byl osloven Airto Moreira, který na album dotáčel playbacky. Když ovšem Barbara nechtěla odjet na turné, nechal Zawinul její jméno společně se jménem Donem Aliasem odstranit z obalu. 

Tato zdánlivá malichernost jakoby předznamenává pozdější osud skupiny. Zawinul si skupinu postupně uzurpuje pro sebe a kvůli neshodám o dalším směřování později odchází Miroslav Vitouš. 

Album plné obrazů

První léta skupiny jsou ovšem charakteristické především společným hledáním a velkým vzájemným respektem. Ten alespoň vyplývá ze společného rozhovoru o první desce, který společně Zawinul, Shorter a Vitouš poskytli časopisu Down Beat v roce 1971, ze kterého zazní v pořadu některé citace. 

Hudba skupiny Weather Report by mohla být zařazena mezi programní hudbu. Skladby z prvního alba jsou pojmenovány jako Milky Way, Umbrellas, nebo Morning Lake. Ve zmiňovaném rozhovoru se členové přímo přiznávají k obrazům, které může jejich hudba evokovat. Všechny skladby jsou původními kompozicemi skladatelského triumvirátu Vitouš-Zawinul- Shorter. 

Zazní i Zawinulova skladba Orange Lady, která se vyskytuje i na albu Milese Davise Big Fun, albu vydaném o rok dříve.

Kromě prvního alba kapely můžete slyšet v pořadu i ukázku z alba následujícího ‒ I Sing the Body Electric vydaného v roce 1972, jehož část byla natočena již v roce 1971. Na závěr pořadu pak zazní i ukázka z alba Sweetnigher ‒ poslední deska skupiny Weather Report, kde je Miroslav Vitouš ještě právoplatným členem.  

Spustit audio