Vinyl Story: Půlstoletí s Weather Report

Květnový díl pořadu Vinyl Story je věnován 50. výročí vydání první desky skupiny Weather Report. Eponymní album této kapely vyšlo 12. 5. 1971 u vydavatelství Columbia a stalo se takřka synonymem rodícího se jazzrocku.

Skupin, vzešlých z líhně Milese Davise, vzniklo samozřejmě velmi mnoho. Skupina Weather Report byla OVŠEM výjimečná tím, že se v ní sešli hned tři Davisovi bývalí spoluhráči: Joe Zawinul, Wayne Shorter a Miroslav Vitouš. 

Shorter a Zawinul se znali ovšem daleko déle, poprvé se potkali při natáčení desky Maynarda Fergusona v roce 1959. Následně pak samozřejmě na deskách Milese Davise In a Silent Way a Bitches Brew. 

Vitouš pak nahrával v roce 1970 Waynu Shorterovi album Super Nova a na oplátku chtěl Shortera na svoji sólovou desku Infinite Search, což Shorter kvůli nahrávání s Davisem odmítl. Společně se všichni tři potkali na sólové desce Zawinula s názvem Zawinul, natáčené v létě 1970.

Na eponymním albu Weather Report se podílelo hned několik bubeníků a hráčů na perkuse. Na prvních zkouškách kapely hrál dokonce i Billy Cobham, na nahrávání první desky byl ale osloven Alphonse Mouzon, Airto Moreira, Don Alias a Barbara Burton. Barbara Burton nahrála celé album a až poté byl osloven Airto Moreira, který na album dotáčel playbacky. Když ovšem Barbara nechtěla odjet na turné, nechal Zawinul její jméno společně se jménem Donem Aliasem odstranit z obalu. 

Tato zdánlivá malichernost jakoby předznamenává pozdější osud skupiny. Zawinul si skupinu postupně uzurpuje pro sebe a kvůli neshodám o dalším směřování později odchází Miroslav Vitouš. 

Album plné obrazů

První léta skupiny jsou ovšem charakteristické především společným hledáním a velkým vzájemným respektem. Ten alespoň vyplývá ze společného rozhovoru o první desce, který společně Zawinul, Shorter a Vitouš poskytli časopisu Down Beat v roce 1971, ze kterého zazní v pořadu některé citace. 

Hudba skupiny Weather Report by mohla být zařazena mezi programní hudbu. Skladby z prvního alba jsou pojmenovány jako Milky Way, Umbrellas, nebo Morning Lake. Ve zmiňovaném rozhovoru se členové přímo přiznávají k obrazům, které může jejich hudba evokovat. Všechny skladby jsou původními kompozicemi skladatelského triumvirátu Vitouš-Zawinul- Shorter. 

Zazní i Zawinulova skladba Orange Lady, která se vyskytuje i na albu Milese Davise Big Fun, albu vydaném o rok dříve.

Kromě prvního alba kapely můžete slyšet v pořadu i ukázku z alba následujícího ‒ I Sing the Body Electric vydaného v roce 1972, jehož část byla natočena již v roce 1971. Na závěr pořadu pak zazní i ukázka z alba Sweetnigher ‒ poslední deska skupiny Weather Report, kde je Miroslav Vitouš ještě právoplatným členem.  

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...