Český rozhlas Jazz Fest představí rakouskou jazz-funkovou špičku

14. prosinec 2017
Raphael Wressnig

Stanice Český rozhlas Jazz ve spolupráci s klubem U Staré paní pořádá šestý ročník festivalu Český rozhlas Jazz Fest. Hlavním lákadlem večera je funk-soulový varhaník Raphael Wressnig, do Prahy se ale také vrátí prvotřídní rakouský pianista David Helbock. Jednodenní festival proběhne 18. prosince ve znovu otevřeném pražském klubu U Staré paní.

Vyhrajte vstupenky na ČRo Jazz Fest!

Raphael Wressnig

Už šestý ročník našeho festivalu proběhne 18. prosince, tentokrát v pražském klubu U Staré paní. Vyhrajte dva lístky!

Český rozhlas Jazz je digitální stanice, vysílající jazz 24 hodin denně. Už v roce 2011 iniciovala vznik festivalu, v jehož rámci se představují originální osobnosti světové scény. „Snažíme se na něm jazz ukázat v nezvyklém světle, jako živoucí žánr, nejčastěji v podobě nejrůznějších fúzí. Velmi rádi přitom objevujeme nové, neotřelé osobnosti,“ říká dramaturg festivalu ČRo Jazz Fest Petr Vidomus.

Také letos si na své v programu přijdou milovníci nestandardních pianových trií. Rakouský pianista David Helbock si již v Česku získal bezpočet příznivců díky neortodoxnímu přístupu k žánru a velmi energickým vystoupením (např. na festivalu Mladí ladí jazz). Helbock získal řadu hudebních cen nejen v Rakousku, ale i na prestižní přehlídce pianistů ve švýcarském Montreux.

V Praze představí své nové album Into the Mystic, na němž se inspiruje dějinami mystiky od starého Řecka přes vliv křesťanství a islámu až po filmové mýty Hvězdných válek. Zajímavostí kapely je využití basového ukulele, které umocňuje perkusivní styl Helbockovy hry na piano.

Newyorští Now vs. Now vrcholem ČRo Jazz Festu

03743202.jpeg

Jeho jméno najdeme v bookletu posledního alba Blackstar Davida Bowieho: nyní klávesista Jason Lindner přiveze do Prahy svou vlastní kapelu Now vs. Now. Koncert proběhne v rámci 5. ročníku festivalu Českého rozhlasu Jazz ‒ v klubu Jazz Dock 6. prosince.

Dalším rakouským zástupcem na festivalu bude funk-soulový varhaník Raphael Wressnig, v Česku známý ze spolupráce s Harry Sokalem, s nímž hrál na Jazzfestu Brno. „Jeho koncerty jsou skvělá show ‒ tancuje po nástroji, dokonce jej zapaluje, nikdy to ale není na úkor kvality, ale v zájmu věci, které vše podřizuje, a tou je přímo nakažlivý groove. Pokud se chcete bavit a zatančit si, Wressniga si nenechte ujít,“ komentuje dramaturg.

Wressnig svůj žánr popisuje jako „heavy organ soul & funk“ a k jeho vzorům patří například Jimmy McGriff, John Medeski, Larry Goldings nebo The Meters.

Mezi mladé české objevy nepochybně patří Molotow Moloch Quartet, který sice vznikl teprve před dvěma lety, ale už získal ostruhy na festivalech v Boskovicích a Jazz Goes to Town. „Je sympatické, že za jeden ze svých zdrojů uvádějí bubeníka Marka Guilianu, který na našem festivalu už hrál. Tomu odpovídá otevřenost, s jakou k jazzu přistupují,“ dodává Vidomus.

Český rozhlas Jazz Fest přivítá Marka Guilianu

03517123.jpeg

Stanice Český rozhlas Jazz pořádá již čtvrtý ročník vlastního festivalu. Letošní dramaturgie klade důraz na nejrůznější podoby fúzí jazzu s jinými žánry. V rámci večera vystoupí 13. prosince v pražském Jazz Docku tři skupiny, vrcholem je koncert formace věhlasného amerického bubeníka Marka Guiliany.

V hudbě Molotow Moloch Quartetu slyšíme vše od baladických impresionistických ploch, přes syrové rockové groovy, atonální disharmonické postupy, až po exotické tóniny. Kapela se záměrně vzpírá jasnému žánrovému zařazení; pro milovníky akademických kategorií by ji nicméně bylo možné charakterizovat označením jazz-groove-artificial. 

Český rozhlas Jazz Fest se letos koná v pražském Jazz & Cocktail Clubu U Staré paní, který po delší době otevřel s novými provozovateli i dramaturgií. Vstupenky na festival je možné zakoupit na místě nebo v rezervačním systému GoOut.

 

ČRo Jazz Fest 2017

U Staré paní Jazz & Cocktail Club, Praha, 18. 12.

19:00 Molotow Moloch Quartet

20:30 David Helbock Trio

22:00 Raphael Wressnig & The Soul Gift Band

Spustit audio
autor: ČRo Jazz