Davidu Kollerovi jsme pustili jazz. A jak to dopadlo?
Opravdu je to tak. V křesle pro hosta se v aktuálním vydání hádankového pořadu Tak to slyším já usadil muzikant David Koller. Samozřejmě nám bylo jasné, že patrně s čistě jazzovým laděním pořadu neuspějeme. Jak to dopadlo? Poslouchejte kompletní záznam!
Nechtěli jsme nikomu křivdit. Proto jsme se snažili, aby předkládané „testovací“ ukázky zahrnovaly všechny stránky Kollerovy činnosti ‒ je to nejen zpěvák a bubeník, ale také skladatel, textař, kapelník nebo producent.
Dá se tedy říci, že jsme našeho hosta tentokrát nechtěli zkoušet, spíše nás zajímaly jeho reakce a názory. Odpovědí se zhostil se svým typickým humorem. Například při skladbě od kapely Brand X (s Philem Collinsem za bicími) se autor pořadu snažil napovědět sdělením, že jde o britského bubeníka:
„Ty znám asi tři. Jeden z nich je Ringo (smích). Ten by to nezahrál ‒ ten je spíš takovej ... swingovej. “ Nicméně ‒ Phil Collins i David Koller mají podobný osud, coby bubeníci, kteří se stali známými zpěváky. A jaký byl pro Kollera přechod mezi dvěma rolemi?
„Když za mnou přišli kluci z Lucie, abych zpíval, tak jsem řekl, že ne. Nebo jen trochu. Tak jsem chodil za všema známýma i neznámýma zpěvákama, ale nikdo nechtěl (smích), tak jsem nakonec řekl Robertu Kodymovi, že když bude zpívat on, budu zpívat taky. Kus odvahy to je.“
Cobhama nepoznal
Nahrávku z alba Billyho Cobhama David neznal, sám posléze přiznal, že si myslí, že se hráčsky zaseknul v období, kdy se mu líbil Stewart Copeland z kapely The Police. Přesto je o Kollerovi známo, že na sobě stále pracuje a to i pod odborným dohledem.
„Když máš dobrýho učitele, tak to jde jednodušeji. Když jsem chodil na bicí k panu Kymplovi, ten byl třeba dobrý v tom, že když jsem hrál dobře, tak spal (smích). Když jsem hrál blbě, vždycky se vzbudil. Když někam chodíš, tak ti to dá ty základy ‒ nehledě na to, že ti učitelé znají tu edukaci, všechny ty noty, co se kde děje. A když ti něco nejde, umí tě nasměrovat.“
Pochopitelně jsme museli zakormidlovat i do vod ryze nejazzových ‒ a to proto, že David Koller je zkrátka hitmaker, jehož písně se zhusta zpívají i u táboráku. Při ukázce od Vladimíra Merty jsme se tedy zeptali, jaký je Davidův vztah k písničkářství.
„Já se léta učil na kytaru. Asi do sedmnácti, osmnácti jsem byl táborákový zpěvák. Mertu jsme hráli taky, ale on byl pro mě vždycky dost těžkej. Já hrál ty jednodušší, jako třeba Hutku.“
Jak vznikala Amerika
Další kapitolou, která nás zajímala, byl Davidův poměr k elektronické, resp. taneční hudbě. Už jen proto, že její vliv je poznat v některých písních Lucie, Jasné páky či z Kollerových sólových projektů. „Taneční hudbu mám rád. Nevím, jestli ji umím dělat, rád bych.“
Elektronika Kollera inspirovala třeba po rytmické stránce. „Tak nějak vznikla písnička Amerika od Lucie. Byl termín ‒ zejtra ‒ a pořád nic nebylo. Tak jsem řekl Michalu Dvořákovi, ať mi nasune samply, který jsou dobrý ‒ já si vyberu a udělám nějaký podklad. A tak to začalo ‒ našel jsem ten rytmus na sampleru od Rolanda, na to jsem to s dvanáctistrunnou kytarou a s harmonikou postavil. Takže i my krademe.“
I ten, kdo se domnívá, že o Davidu Kollerovi ví všechno, ať si poslechne záznam našeho pořadu. Je možné, že se dozví něco překvapivého o tom, co si myslí David Koller o Milesu Davisovi nebo jaký je jeho vztah k dechovým nástrojům. A kardinální otázka ‒ šel by si David zahrát s jazzovou kapelou?
Tak to slyším já: host David Koller
Tichá černá - Lenka Dusilová & Baromantika - V hodině smrti - Supraphon - 2014
The Pleasant Phaesant - Billy Cobham - Crosswinds - Atlantic - 1974
Blues Modrého efektu - Blue Effect - Nová syntéza - Panton - 1971
Disco Suicide - Brand X - Moroccan Roll - Charisma - 1977
Dlouho se mi zdá (Chtít chytit vítr) - Vladimír Merta - Podkrovní pásky - Galén - 2016
Like Birds Over Alaska - Waking Vision - Of The Waking Vision - Hevhetia - 2007
Teardrop - Massive Attack - Mezzanine - Circa/ Virgin - 1998
Amandla - Miles Davis - Amandla - Warner Bros. - 1989
Iluzja - Dorota Barová - Iluzja - Animal Music - 2018
Mordechai (A Prophecy) - Jan Bang, Erik Honoré, Eivind Aarset, Samuel Rohrer - Dark Star Safari - Arjunamusic - 2019
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.