Přepisovat Franka Zappu byl oříšek, říká Robin Galia

3. říjen 2024

Největší audioportál na českém internetu

Robin Galia | Foto: Lukáš Kozel

Poslechněte si celý kvízový pořad Tak to slyším já s Robinem Galiou

Pianista Robin Galia je součástí nastupující mladé generace hudebníků. Čerstvý absolvent konzervatoře (a student HAMU) na sebe začíná upozorňovat nejen na jazzových pódiích. Jak obstál v poslechovém testu pořadu Tak to slyším já?

Robin Galia letos absolvoval Konzervatoř Jaroslava Ježka, a to koncertem, v jehož programu byl zastoupen např. Frank Zappa. Není tedy divu, že Zappovu skladbu Robin při našem kvízu poznal:

„Táta mi od malička pouštěl Zappu. Já v tom vždycky slyšel něco víc ‒ a pokaždé, když jsem Zappu poslouchal, jsem pak nemohl poslouchat nic jiného.“ Připravit skladby od Zappy ovšem není jen tak: „Jiří Neužil mi dal nějaké MIDI soubory, ze kterých se daly vytáhnout noty, ale ty byly v příšerném stavu, tak jsem je pak stejně musel přepsat. Některé věci se kapela stejně naučila podle sluchu. Hodně mi pomáhal taky Ondřej Kabrna.

McCoy Tyner mě oslnil

Ukázku z alba pianisty Vojtěcha Procházky poznal Robin po malé nápovědě. Vojtěch je Robinův učitel na HAMU ‒ a my se chtěli dozvědět, proč se Robin pro HAMU rozhodl. „První důvod byl ten, že to je v Praze ‒ líbí se mi tu a je tu hodně příležitostí. A učí tam Vojtěch Procházka ‒ další velký důvod, proč zůstat v Praze.“

Nemám rád jeden nástroj, a to je clavinet.

Další z ukázek Robin Galia neznal: „Podle zvuku a způsobu doprovodu levé ruky bych řekl, že je to Keith Jarret.“ Ale byl to Brad Mehldau. „Ježiš… Aha… (smích). Já ho nemám moc naposlouchaného,“ komentuje host.

Odtud byl jen krok k otázce na Robinovy oblíbené pianisty. „Určitě McCoy Tyner ‒ to byl důvod, proč jsem se od standardů rozletěl někam jinam. Potom Michel Petrucciani, nebo klávesisté ze Snarky Puppy ‒ třeba Shaun Martin.“

Robin Galia s kapelou Baron Haze:

Samozřejmě jsme si na našeho hosta nachystali drobný chyták: „To je skladba od Ondry Kabrny ‒ bohužel si nemůžu vzpomenout na název.“ 

Náš záměr nevyšel, důvod vysvětlil Robin vzápětí: „On mi totiž jednou Ondra Kabrna na moje narozeniny poslal video, kde hrál Happy Birthday To You a spojil to s Giant Steps (skladba od J. Coltranea, pozn. aut.). A my jsme mu pak o rok později poslali tuhle skladbu a taky tam zakomponovali Happy Birthday.

Protože na nahrávce hraje Ondřej Kabrna na Hammondovy varhany, zeptali jsme se na Robinův vztah k elektrickým klávesovým nástrojům: „Hammondky se mi hrozně líbí, ale je to hrozně těžké, neumím to ovládat ‒ hlavně pedály. Nemám rád jeden nástroj, a to je clavinet. Ten mě nezaujal, nikdy mě nebavil ten zvuk, ani se na to dobře nehraje.

Jiná hádanka byla spíše formalitou: „To je Katarzia ‒ skladba se jmenuje Srnka, tu zrovna nehrajeme (smích).“

Robin totiž působí v kapele této slovenské písničkářky. „Je to dost nové, protože v popové nebo alternativní hudbě se musí hrát dost jednoduše a jsou tam předem jasně dané party. Bylo těžké si na to zvyknout, ale baví mě to.“

Tímto jsme ovšem nevyčerpali všechna témata, která v rozhovoru zazněla. Srdečně tedy zveme k poslechu celého záznamu.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.