E Converso v Rozhovoru měsíce: Živé album nám sluší
Skupina E Converso se rozhodla své druhé album nahrát na koncertě. Přesněji šlo o koncerty dva, jeden v Praze a jeden v Brně. Nejen o novém albu a o chodu kapely, ale i o svých dalších hudebních aktivitách budou v listopadovém Rozhovoru měsíce za E Converso hovořit Michal Wróblewski (saxofon) a Jan Chalupa (bicí). Skupinu dále tvoří Vladimír Micenko (kontrabas) a Jan Pisklák (kytara).
Nové album skupiny E Converso se jmenuje Umělecká sebevražda – Radikální kreativita. Dvě části názvu odkazují k titulům dvou skladeb, z nichž jedna (a s ní celá polovina alba) vznikla při vystoupení v brněnském klubu Alterna a druhá (skladba i část alba) v Praze v Jazz Docku. Z těchto názvů vychází i obal alba, jehož autorem je Marcel Bárta.
Na otázku, zda by měl posluchač poznat, že jde o sestřih ze dvou různých vystoupení, hosté odpovídají: „Nehraje to až takovou roli. Každý koncert byl pro nás jiný, ale posluchač by to poznat neměl. Zvukově sice je trochu patrné, že se jednalo o extrémně akusticky jiné prostory, ale po postprodukci je zvuk unifikovaný.“
Jaký je rozdíl mezi nahráváním ve studiu a živě na koncertě?
A proč živá nahrávka? „Naší kapele to sluší, mimo jiné díky silnému podílu improvizačních složek,“ odpovídá Jan Chalupa. A Michal Wróblewski dodává, že při studiovém nahrávání by byl výsledek úplně jiný: „Ta deska je od počátku plánovaná, aby vznikla tímto způsobem. Já jsem všechny své kompozice psal s tím, že budou nahrány živě.“
Autorem většiny skladeb na novém albu je Michal Wróblewski, který v rozhovoru vícekrát zdůrazňuje, že je komponoval přímo pro toto album – „s výjimkou jedné, která je sice starší, ale dobře fungovala, a proto jsme se ji rozhodli použít“.
Autorsky se na novém materiálu podíleli také kontrabasista Vladimír Micenko a kytarista Jan Pisklák. Bubeník Chalupa zatím pod žádnou skladbou podepsaný není, ale říká: „Plány jsou, ale komponování zatím není moje silná záležitost. Jsem v začátcích. Ale v budoucnu bych skládal rád.“
Michal Wróblewski se jako autor podílí i na tvorbě další kapel. Jeho jméno figuruje v údajích o autorství na nahrávkách skupin Mocca Malacco, Dust In The Groove nebo nově KIAP. Na otázku, zda předem ví, že píše právě pro E Converso, odpovídá:
Rozhovor měsíce: Michal Wróblewski mezi Norskem a Japonskem
![Kiap Kiap](https://jazz.rozhlas.cz/sites/default/files/images/03614715.jpeg)
Saxofonistu Michala Wróblewského jsme zastihli při jedné z jeho koncertních zastávek v Česku. Na turné se svou kapelou E Converso si „odskočil“ z Norska, kde momentálně studuje. Právě o studiích, o muzikantském životě nebo o turné v Japonsku bude řeč v Rozhovoru měsíce, který vysíláme na ČRo Jazz v pátek 6. května od 14:00.
„Většinou, z devadesáti procent, ano. Převážná většina hudby, kterou píšu, je částečně improvizovaná. S improvizovanou částí počítám dopředu tak, že ji budou provádět konkrétní hudebníci. Jinak bych nebyl schopen tu skladbu napsat, protože vnímám kompozici a improvizaci jako celek. V rámci tohoto konceptu nemohu psát pro hráče, které neznám důvěrně jako hudebníky a lidi.“
Ve druhé polovině rozhovoru se dostáváme také k dalším aktivitám obou hostů. Při své poslední návštěvě Rozhovoru měsíce, v květnu 2016, hovořil Michal Wróblewski o plánovaném turné s česko-norskou skupinou KIAP po Japonsku. Mezitím turné proběhlo, kapela se zastavila v Tokiu, v Kjótu nebo v Ósace, hrála v jazzových klubech i v undergroundových rockových prostorách.
Podívejte se na záznam Wróblewského skladby Absurd:
„Bylo to deset koncertů v řadě, ani jeden den volna. Bylo to hodně náročné, ale pomohlo nám to i hudebně,“ vzpomíná Wróbelwski a dodává: „Přijetí bylo úžasné. Nejednalo se o žádné masové akce, není to hraní pro stovky lidí, ale každý koncert měl slušnou návštěvnost a všichni ti lidé z toho byli nadšení. Prodali jsme tam spoustu cédéček a triček. V Japonsku si totiž návštěvníci koncertů ještě kupují hudební nosiče.“
Na čem dělá... saxofonista Michal Wróblewski
![Michal Wróblewski Michal Wróblewski](https://jazz.rozhlas.cz/sites/default/files/images/02986593.jpeg)
Mnoho inspirace na svých norských studiích načerpává saxofonista Michal Wróblewski. Již druhý rok žije v Oslu, kde byl letos přijat do magisterského programu na Norwegian Academy of Music. Jako hráč, autor a manažer se kromě dvou tamějších formací stíhá věnovat i dvěma českým.
V několika kapelách různých žánrů bubnuje Jan Chalupa. Vedle E Conversa je to například experimentální skupina Talaqpo v čele s Lucií Páchovou, se kterou hrává komorní akce pro několik lidí, nebo naopak čím dál populárnější folkový Jananas, se kterým se dostane i na velké venkovní festivaly.
Na otázku, zda hraní pro několik lidí a pro velký dav rozlišuje, bubeník odpovídá: „Moc ne. Snažím se, aby mě účast fanoušků nedeterminovala v tom, jak dělám hudbu a jestli ji dělám dobře, nebo ne. Jediné, co člověk determinuje, je velikost pódia. Na větším pódiu venku se hraje jinak než v malém klubu.“
Rozhovor s členy skupiny E Converso Michalem Wróblewským a Janem Chalupou vede Milan Tesař (Radio Proglas). V pořadu uslyšíte tři skladby z nového alba kapely.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://jazz.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://jazz.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.