Jakub Vejnar z Muffu: Nejsem příznivec hudebního škatulkování
V dubnovém „testu na slepo“ jsme vyzkoušeli sluch basisty Jakuba Vejnara, znémho např. z jam-bandového Muffu. Jak obstál v pořadu Tak to slyším já?
Basista Jakub Vejnar patří již téměř dvacet let k unikátním zjevením nejen v rámci pražské jazzové scény. Jazzoví fanoušci si jej mohou pamatovat z kapely Zuzany Dumkové, možná zaregistrovali i momentálně spící kapelu Baterky (kterou Jakub řídil spolu s kytaristou René Pařezem).
Jakub je však především členem kapely Muff, což je bez nadsázky jedna z nejpopulárnějších českých jazzových kapel. Nicméně i fanoušci rocku či popu si mohli Jakubovo hraní užít ‒ díky kapele Michala Pelanta, Anety Langerové nebo znovuzrozené Hudbě Praha.
„Nejsem ani čistokrevný rocker, ani čistokrevný jazzman,“ vysvětluje Vejnar svoje žánrové rozpětí, „baví mě přelétávat mezi styly, z každého si něco vzít a dát do toho něco ze sebe.“
O svých začátcích říká: „Poslouchal jsem hlavně zahraniční muziku. Z českých basistů mě hodně ovlivnil Marta Minárik (sic) a nejvíc asi Karel Cába, když hrál se Zuzanou Navarovou. Samozřejmě Guma Kulhánek je skvělý, Jaromír Honzák, Jiří Veselý kvůli trsátku ‒ občas jsem někde na mejdanu zaslechl Padrůňka… Já nechci na nikoho zapomenout, pak je potkám na benzínce a budou na mě naštvaní!“
Řeč přišla i na Chapman Stick ‒ hudební nástroj, který proslavili basisté Alphonso Johnson nebo Tony Levin. „Myslím, že jsme v republice asi tři nebo čtyři vlastníci,“ poznamenává Jakub. „Já k tomu nástroji přistupuju hlavně z pozice basisty. Vlastně tak, jako Tony Levin. Jsou hráči, kteří na stick hrají „klavírním způsobem“ ‒ dokážou na něj zahrát Bacha nebo podobné virtuózní věci. Ale to není důvod, proč jsem se do toho nástroje zamiloval.“
Čtěte také„Kumštýř“ Matěj Belko: Kollerův klávesák začínal na smooth jazzu
Mainstreamový jazz na něj údajně neměl až takový vliv. „Poslouchal jsem od Davise spíš Bitches Brew nebo Live Evil… Myslím, že to hodně určuje nástroj, na který hraješ. Já hraju většinu života na elektrickou baskytaru a díky tomu v mainstreamovém jazzu nenacházím takovou inspiraci. Blbý, viď (smích)?“
Protože je náš pořad Tak to slyším já do velké míry založen na hádání, nevyhnutelně se stává, že naši hosté netrefí pomyslný terč. Jakub se např. nad ukázkou z desky Night Passage od Weather Report obhajoval slovy: „To jsem nemohl poznat, když jsem na té černé BASFce měl nahranou desku Heavy Weather!“
A u skladby od King Crimson se smíchem podotknul: „To jste mi vybrali, protože mi na konci nechcete dát pětku!“ Nutno říci, že i když nebyly rozluštěny všechny hádanky, bylo vždycky o čem si povídat.
Čtěte takéRasťo Uhrík v poslechovém testu: YouTubeovou generaci neodsuzuji
Třeba o současných trendech moderního jazzu jsme se od Jakuba Vejnara dozvěděli: „V poslední době se mi moc líbili Mark Giulliana’s Beat Music nebo Donny McCaslin ‒ nebo Wayne Krantz Trio. Podle mě je to pokračování jazzu…tak jak já si to představuju (smích).
„Jednu dobu jsem měl pocit, že se v jazzu nic nového a zajímavého neděje. S příchodem těchhle kapel se to oživilo a začalo to zajímat i mladou generaci.“
Na závěr došlo i na Jakubův vztah k současnému dění na pražské jazzové scéně: „Přiznám se, že v současné době ji moc nesleduju. Omlouvám se všem! Ale líbí se mi, kam se jazz v současnosti ubírá, mám pocit, že znovu ožil. Takže je na čase ho začít znovu sledovat!“
Seznam testovacích nahrávek – hádá Jakub Vejnar:
1) Tramontana - Bill Bruford's Earthworks featuring Tim Garland - Random Acts of Happiness - 2004
2) Malá paní - Vladimír Mišík, Etc... - Etc...3 - 1986
3) Executive Life - Jeff Parker - New Breed - 2016
4) Lark's Tongues in Aspin pt.2 - King Crimson - Lark's Tongues In Aspic - 1973
5) Don't Git Sassy - 07:22 - The Thad Jones/ Mel Lewis Orchestra - Live at the Village Vanguard - 1967
6) Port of Entry - Weather Report - Night Passage - 1980
7) Don't Give Up - Peter Gabriel - So - 1986
8) Nothing Personal - Waever Of Dreams - 1990
9) Round Roads - Topology and Trichotomy - Healthy - 2014
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.