Jazz do kapsy, díl 1: Najazzlost

3. květen 2022

V prvním díle podcastu Jazz do kapsy jsme se podívali na zoubek pojmu „najazzlá hudba“. V rubrice Rozhovor u klavíru nám o tématu pověděl své kytarista Karel a po stopách najazzlosti jsme se vydali do Černošic, za skladatelkou Beatou Hlavenkovou.

„Echtovní jazz zní pro většinu lidí příliš složitě. Jakože ne, že by to otevřeně přiznali ‒ většinou uznale kývají hlavou, když to někde slyšej a říkaj, jaká je to paráda, ale ve skutečnosti se jenom bojí přiznat, že tý hudbě nerozumí a mezi ostatními by si připadali jako kulturní barbaři,“ říká v Rozhovoru u klavíru kytarista Karel, špičkový hudebník, který si nepřeje prozradit své pravé jméno.

Najazzlá hudba je super kompromis pro lidi

V tomto díle podcastu se dozvíte, jak „najjazlou“ hudbu hrát, co je to jazzový akord a jaké jsou v takové hudbě potřeba nástroje.

Speciálním hostem rubriky Lick týdne je zpěvačka a skladatelka Beata Hlavenková. Prozradila, jak zahrát ten správně „najazzlý“ lick a dojde samozřejmě i na praktickou ukázku.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.