Rozhovor měsíce: Limbo – srozumitelně, ale rafinovaně

6. říjen 2017

Do říjnového vydání Rozhovoru měsíce jsme pozvali Pavla Hrubého, saxofonistu, basklarinetistu a kapelníka skupiny Limbo. Ta vydává nové album Details, zajímavé je tím, že na něm poprvé znějí pouze předem zkomponované skladby.

Skupina Limbo dříve stavěla na volné improvizaci a všechna její předchozí alba z ní alespoň zčásti vycházela. U novinky Details je tomu jinak. Pavel Hrubý na začátku rozhovoru vysvětluje, že tentokrát minimálně nápady a základní motivy jednotlivých skladeb vznikly předem.

Všichni členové skupiny měli za úkol před natáčením něco připravit – „nějaký fragment, motiv, groove, melodii“ – s tím, že kapela tyto nápady během natáčení dopracuje do konečného tvaru.

Nakonec se na desku dostalo pět skladeb Pavla Hrubého, tři od trumpetisty Františka Kučery a jednou přispěl bubeník Dušan Černák. Kontrabasista Taras Voloshchuk sice žádnou skladbu nepřinesl, ale jeho vliv na zvuk alba je podstatný. Těsně před natáčením totiž u zhruba poloviny skladeb z alba vymyslel rytmický základ.

Vedle úplných novinek se na album dostala nová verze skladby Hangover, kterou posluchači mohou znát už z Hrubého sólového alba Between the Lines. Tam však autora doprovázel pouze František Kučera na křídlovku a na jihoindický perkusivní nástroj ghatam. Mezitím se skladba dostala do repertoáru Limba a podle Hrubého je to „limbovka jak vyšitá“.

Na dotaz, jak definovat takovou „limbovku“, kapelník odpovídá: „Limbo se vyznačuje tím, že hrajeme hudbu jednoduchou, sdělnou, srozumitelnou širokým vrstvám, ale rafinovaně zahranou.“

„Naše vzory z hudební historie jsou Art Ensemble Chicago nebo lidé jako Don Cherry, Pharoah Sanders, Archie Shepp apod. Všichni pracovali s jednoduchými motivy, které potom rozvíjeli. To je princip, který dodržujeme i my, ať už jde v našem případě o hudbu psanou, nebo improvizovanou.“

Album Details se natáčelo v červenci 2016 v Domě hudby v Plzni. „Celý sál jsme vyklidili, půjčili jsme si paravány, postavili jsme se doprostřed. Jsme šťastní, jak natáčení dopadlo, protože jsme ten živý prostor i s přeslechy zvládli výborně. Chtěli jsme, aby to byl skutečný koncertní sál, a abychom tak měli pocit živého hraní,“ líčí Hrubý.

Na otázku, zda se Limbo někdy vrátí k volné improvizaci, kapelník odpovídá: „V Limbu je možné všechno, ale musíme to chtít všichni. Když se nám tedy bude chtít a řekneme si to před koncertem nebo to přijde spontánně na pódiu, pak žádný problém. Volné improvizace se nevzdáváme.“

Na říjnovém turné bude skupina hrát především skladby z nového alba, ale na improvizované pasáže může také dojít.

Pavel Hrubý

Turné u příležitosti vydání nového alba vyvrcholí 21. října křtem v pražském klubu Jazz Dock. Role kmotra připadne trumpetistce, skladatelce a dirigentce Concept Art Orchestra Štěpánce Balcarové.

Rozhovor s Pavlem Hrubým vede Milan Tesař (Radio Proglas). Z alba Details skupiny Limbo si poslechnete skladby Mefra (autor: František Kučera), Mercenary Of Justice (Dušan Černák) a Timelessness (Pavel Hrubý).

autor: Milan Tesař
Spustit audio